Zprávy → Domácí24. října  2016 v 14:00  

Homosexuálové by si mohli osvojit dítě partnera. Novelu schválila vláda

Gayové s adoptovaným dítětem (ilustrační foto) - Foto: tiskový servis platformy PROUD

Gayové s adoptovaným dítětem (ilustrační foto)Foto: tiskový servis platformy PROUD

Homosexuálové v registrovaném partnerství by si v budoucnu mohli osvojit dítě svého partnera. Navrhuje to novela, kterou v pondělí schválila vláda.

Gayové a lesby, kteří žijí v registrovaném partnerství, jsou zase o něco blíže v otázce osvojování dětí. Vláda totiž v pondělí schválila návrh, podle kterého by si jeden z partnerů mohl osvojit dítě toho druhého. Návrh společně předložili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD a ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO. 

Novela by měla vyřešit situaci asi tisícovky dětí, které žijí s jedním biologickým rodičem a jeho partnerem. Potomka by druhý z páru mohl adoptovat. 

Čtěte také: Adoptovat dítě homosexuálního partnera? Dienstbierův návrh projedná vláda

"Nejde o právo partnerů osvojit dítě, ale jde o zajištění stejných práv dítěte, jako mají děti v jiných rodinách. Je tady celá řada praktických problémů, které souvisí například s přístupem ke zdravotním informacím," vysvětluje Dienstbier. 

"V extrémním případě, pokud zemře biologický rodič, tady není žádný právní vztah mezi druhým partnerem a dítětem, přestože dítě ho považuje za stejně dobrého rodiče jako toho biologického," dodal ministr. 

O tématu spolu v pondělí hovořili předseda sněmovny Jan Hamáček za ČSSD a místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v duelu Českého rozhlasu Plus. Benda normu považuje za zbytečnou a odmítá ji. Naopak Jan Hamáček v novele vidí přínos, lidem v registrovaných partnerstvích podle něj usnadní některé tíživé životní situace. 

 

V duelu na téma osvojování dětí homosexuály pro Český rozhlas Plus Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny za ČSSD a Marek Benda, místopředseda poslaneckého klubu ODS

Vložit na svůj web

„Debata je zbytečná, jsem zásadně proti tomu, aby rodiči mohli být dvě tatínkové nebo dvě maminky,“ uvedl Benda. „Zákon nikomu neublíží a malé skupině lidí může pomoci,“ kontroval Hamáček. 

Autor:  Tereza Chlubná, Veronika Hlaváčová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace