Zprávy → Domácí3. listopadu  2016 v 10:15  

Horáček bude kandidovat na prezidenta. Tuto službu lze vykonávat slušněji, uvedl

Michal Horáček chce kandidovat na prezidenta - Foto: Filip Jandourek

Michal Horáček chce kandidovat na prezidentaFoto: Filip Jandourek

Textař a skladatel Michal Horáček se bude v roce 2018 ucházet o post prezidenta. Novinářům to oznámil na tiskové konferenci v Praze. Chce být nadstranickým kandidátem a náklady na kampaň si zaplatí sám, zřídí kvůli tomu ale speciální transparentní účet. Podporu pro svou kandidaturu nechce hledat u politických stran, ale u občanů.

„Budu se ucházet pouze o nominaci prostřednictvím podpisů svých spoluobčanů na petičních arších. Pokud bych neměl sehnat 50 tisíc těchto podpisů, pak by moje kandidatura neměla smysl," řekl ve čtvrtek Michal Horáček, který kandidaturu oznámil ve Staré čistírně odpadních vod v pražském Bubenči. 

Čtěte také: Nový prezident? Nemůže to být pouze Antizeman. Musí oslovit většinu, říká Petr Hartman

Základní východiska svého programu shrnul do devíti hlavních okruhů. „Zásadním východiskem je to, že Česká republika je součástí širšího prostoru, zejména Evropské unie a NATO. Máme svá spojenectví, musíme být dobrými spojenci, ne černými pasažéry," vyjmenoval Horáček. 

Odmítl se také vymezovat proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. „Já nekandiduji proti jiným lidem, já kandiduji pro něco. Abychom více ctili ideály, které jsem představil," dodal. Jako jednu z inspirací označil slovenského prezidenta Andreje Kisku. 

Kampaň zaplatí ze svého a zdrží se rozdávání pečiva 

Kandidatura má být podle něj „radikálně transparentní“. Textař a skladatel tak předloží lustrační osvědčení, výpis o plnění povinnosti na vysoké škole, majetkové přiznání či zprávy o zdravotním stavu. 

„Věřím, že službu ve funkci prezidenta lze vykonávat slušněji, kompetentněji a k lidem všech názorů vstřícněji než doposud," poznamenal Horáček v brožuře, ve které představuje svou kampaň.  

Během ní se nechce nechat zastupovat reklamní agenturou a náklady na kampaň plánuje nést sám s manželkou, bez příspěvků stran či občanů. Svůj současný majetek odhadl ve čtvrtečním rozhovoru pro Seznam Zprávy na více než 400 milionů korun. Na kampaň chce vynaložit jen tolik, kolik povoluje zákon. 

„Zákon povoluje čtyřicet milionů korun na první kolo - a na to teoretické druhé kolo deset milionů. Takže dohromady padesát. Obávám se, že to není všechno, co se v kampaních používá. Nicméně já se striktně držím dikce zákona," uvedl. 

Horáček prý také shání dobrovolníky, kteří mu pomohou v regionech sbírat podpisy občanů umožňující kandidaturu. „Zdržím se rozdávání pečiva, obejdu se bez loga, nehodlám zřizovat funkci tiskového mluvčího, obracet se na vás budu přímo na vlastní odpovědnost," dodal. 

Zeman se rozhodne v březnu, Klaus kandidovat nechce 

Zatím není jasné, zda Horáček ve volbách vyzve i současnou hlavu státu. Miloš Zeman se chce ke svému možnému pokusu o druhé funkční období na Pražském hradě vyjádřit až příští rok v březnu. 

Prezident Miloš Zeman své rozhodnutí o kandidatuře oznámí začátkem března (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman své rozhodnutí o kandidatuře oznámí začátkem března (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

„Pan prezident o věci velmi intenzivně přemýšlí. Své rozhodnutí oznámí veřejně zhruba 8. března 2017. Je to výročí inaugurace a bude to rok do ukončení prvního funkčního období,“ uvedl v úterním rozhovoru pro DVTV mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Kandidaturu již oznámili podnikatel Igor Sládek nebo lékař a občanský aktivista Marek Hilšer. 

„Méně známí kandidáti mají kandidaturu mnohem složitější, jelikož obecně dostat se do povědomí voličů mají mnohem těžší, takže to mohou nahrazovat maximálně větší kampaní, respektive finančními prostředky. A i ty je mnohem těžší pro ně sehnat,“ upozornil politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Takže mnohem větší šanci mívají kandidáti, kteří jsou již známější, mají již něco za sebou a jsou i tou politikou, dejme tomu, nějak prověření,“ doplnil. 

Bývalý prezident Václav Klaus se zatím do boje o prezidentský post zapojit nechystá. „Bývalý prezident Klaus o tom neuvažuje. Není to pro něj žádné téma,“ potvrdil Petr Macinka z Institutu Václava Klause. 

Bývalý prezident Václav Klaus zájem o prezidentský post v současné době nemá (archivní foto) - Foto: Milan Kopecký

Bývalý prezident Václav Klaus zájem o prezidentský post v současné době nemá (archivní foto)Foto: Milan Kopecký

Kdyby se ale nakonec rozhodl jinak, podle ústavního právníka Jana Kudrny z Právnické fakulty Univerzity Karlovy by mu v tom nic nebránilo. 

„Rozhodující je to, že ústava říká, že nikdo nemůže být prezidentem republiky více než dvakrát za sebou a prezident Klaus skončil svoje druhé funkční období v roce 2013,“ vysvětlil. „Ústavní podmínka je splněna, kandidovat může a eventuálně může být zvolen.“ 

Uchazeč o post prezidenta musí splňovat určité podmínky. „Je potřeba, aby byl nominovaný. K nominaci potřebuje buď dvacet podpisů poslanců, nebo deseti senátorů, eventuálně občana, který přinese petici s alespoň 50 tisíci podpisy oprávněných voličů, to znamená občanů České republiky starších 18 let,“ dodal Jan Kudrna. 

Na to, kdo má šanci uspět v příštích prezidentských volbách, se už vypisují i sázky. Vsadit se kromě Zemana nebo Horáčka dá například i na zpěváka Karla Gotta, moderátora Marka Ebena nebo hokejistu Jaromíra Jágra. 

Kdo je Michal Horáček?

Čtyřiašedesátiletý Michal Horáček byl novinářem, myl nádobí, napsal několik knih nebo dělal plavčíka, nejvíce se ale do povědomí lidí zapsal jako textař a podnikatel. Ještě za socialismu vyzkoušel povolání bookmakera, později spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna. V roce 2004 ji se svými třemi partnery prodal společnosti Penta asi za 2,4 miliardy korun, uvedl Horáček pro Seznam Zprávy. 

Horáček řadu let spolupracoval se skladatelem Petrem Hapkou, jejich písně zpívaly největší hvězdy české hudby. Na podzim 1989 stál spolu s Michaelem Kocábem za iniciativou Most, jež navázala dialog s komunistickou mocí. „Politiku jsem ale nikdy dělat nechtěl," řekl k tomu později Horáček. 

Michal Horáček s manželkou Michaelou Hořejší-Horáčkovou - Foto: Filip Jandourek

Autor:  Jana Čermáková,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace