Zprávy → Domácí24. října  2016 v 14:22  

Hrad se neomluvil za výroky o Peroutkovi, exekutor mu vyměřil pokutu 100 tisíc

Hrad musí zaplatit pokutu 100 tisíc korun (ilustrační foto) - Foto: zdroj: ČT24

Hrad musí zaplatit pokutu 100 tisíc korun (ilustrační foto)Foto: zdroj: ČT24

Hrad musí do tří dní dnů zaplatit pokutu 100 tisíc korun. Exekutor ji uložil za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky. České televizi to potvrdil advokát Terezie Kaslové František Vyskočil.

„V tuto chvíli legislativci Kanceláře prezidenta republiky posuzují právní stav celé záležitosti, jiné sdělení k tomu v tuto chvíli nemám,“ sdělil v pondělí odpoledne bezprostředně po oznámení pokuty prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Ředitel odboru legislativy a práva Václav Pelikán už dříve Zpravodajskému webu Českého rozhlasu potvrdil, že pokud bude pokuta nařízena, uhradí ji Kancelář prezidenta republiky ze svého rozpočtu. 

Čtěte také: Není fér, aby Zeman takto mluvil o Peroutkovi. Přečtěte si, proč se má Hrad omlouvat

Spor, na základě kterého Hrad musí 100 tisíc zaplatit, se týká výroků prezidenta Zemana. Podle něj je Peroutka autorem článku s názvem Hitler je gentleman a výroku "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Článek zatím nikdo nenašel a jeho existenci soudu nedoložila ani Kancelář prezidenta republiky. 

Podle rozhodnutí odvolacího soudu se měla prezidentská kancelář omluvit, a to do sedmi dnů od právní moci rozsudku. Po třicet dnů mělo potom znění omluvy zůstat na webu. 

Hrad to však ve stanovené lhůtě odmítl a také podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Kaslová kvůli tomu zase podala exekuční návrh. Omlouvat se přitom měla Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zemana, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba. 

Prezident tvrdí, že článek četl 

Prezident připsal článek o Hitlerovi a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky" je novinář Jan Stránský. 

Čtěte také: Článek Hitler – gentleman se našel. Otisklo ho Rudé právo a nenapsal ho Peroutka

Miloš Zeman ale trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Obvodní soud jí dal na jaře za pravdu v plném rozsahu, odvolací senát se však Zemana částečně zastal. 

Autor:   dp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace