Zprávy → Domácí9. listopadu  2016 v 18:07  

Jsme téměř rozhodnuti, že Svaz bojovníků za svobodu peníze od státu nedostane, řekl Stropnický

Český svaz bojovníků za svobodu - Foto: Veronika Hlaváčová

Český svaz bojovníků za svoboduFoto: Veronika Hlaváčová

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) oznámil, že jeho resort už má k dispozici část analýzy situace v Českém svazu bojovníků za svobodu. Připustil, že svaz už od státu žádné peníze nedostane.

Současná situace ve svazu je důsledkem nesouladu mezi vedením a členy. Dobrá situace podle Stropnického nepanuje ani v některých místních organizacích. 

Stropnický tvrdil, že pomoc ministerstva Českému svazu bojovníků za svobodu není příliš velká. „My poskytujeme svazu spíše věcné plnění, jako nosiče věnců, čestnou stráž, vojenskou hudbu a prostory,“ řekl Stropnický v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Svaz ale za posledních deset let dostal od ministerstva na dotacích více než pět milionů korun. 

Čtěte také: Ministerstvo financí prošetří Svaz bojovníků za svobodu. Nemáme důvod být nervózní, vzkazuje vedení

Dalších dotací se už ale svaz nemusí dočkat. „Jsme už podstatě rozhodnuti, že už nebudeme tak kolegiální a finance svazu neposkytneme,“ řekl. Podle ministra není možné, aby organizaci opouštěly významné osobnosti a aby svaz někoho vylučoval kvůli jeho názorům. Podobného názoru je prý také ministr financí Andrej Babiš (ANO), takže je možné, že svaz přijde o veškeré dotace. 

Bývalí členové, kteří vystoupili z Českého svazu bojovníků za svobodu, plánují založit nová sdružení, kterému slíbil Stropnický pomoci. „Rozhodně se s těmito lidmi sejdeme a budeme se snažit je založení nových organizací podpořit,“ řekl ministr. Připustil, že by se mohlo jednat o finanční pomoc.  

Autor:   Český rozhlas Plus

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace