Zprávy → Domácí1. listopadu  2016 v 19:26  

Jurečka nejede do Číny. Peking plánované schůzky zrušil z 'pochopitelných důvodů'

Marian Jurečka ministr zemědělství - Foto: Filip Jandourek

Marian Jurečka ministr zemědělstvíFoto: Filip Jandourek

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL ve čtvrtek neodjede na plánovanou návštěvu Čínské lidové republiky. Českému rozhlasu řekl, že ji čínští ministři zrušili.

„Já jsem dostal včera informaci od zastupitelského úřadu v Pekingu, kde oni zase dostali informaci z čínské strany. že v rámci mé pracovní cesty ta setkání, která jsem měl mít s ministrem zemědělství a ministrem vodního hospodářství ČLR, byly z čínské strany zrušeny,“ řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu Jurečka. 

Čína to vysvětlila důvody, které obě strany zcela jistě chápou. Schůzka se ale nezrušila úplně, jednat spolu budou náměstci a úředníci českých a čínských ministerstev. 

Jurečka patří k zastáncům ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. 

Od schůzky Hermana s dalajlamou se distancovali čtyři nejvyšší ústavní činitelé. Ve společném prohlášení o nezměněné kontinuitě česko-čínských vztahů potvrdili loajalitu k čínskému režimu. 

Následně Čína oznámila, že prohlášení zaznamenala, cení si závazků, které z něj vyplývají, a očekává, že se projeví také v činech. „Čína doufá, že příslušné země budou dodržovat politiku jedné Číny a opatrně zacházet s otázkami týkajícími se Tibetu, aby byl zajištěn zdravý vývoj bilaterálních vztahů,“ prohlásil podle serveru China.org mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang. Doplnil také, že „Čína se rozhodně staví proti jakýmkoli formám kontaktu mezi činiteli jakékoli země a 14. dalajlamou.“  

Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky

Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky, chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. 

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.
Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace