Zprávy → Domácí13. listopadu  2016 v 14:16  

Kdyby můj tým dělal takové excesy, vyměnil bych ho, naznačil Sobotka a zkritizoval hradní protokol

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD - Foto:  ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSDFoto:  ČTK

Pokud by můj tým dělal excesy jako protokol prezidenta republiky, přistoupil bych k personálním změnám, naznačil v Otázkách Václava Moravce premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Narážel tak na pozdní příjezd Miloše Zemana na pohřeb slovenského exprezidenta i kritiku na adresu amerického velvyslance. V případě, že by se do druhého kola příští volby dostali Zeman s hudebníkem Michalem Horáčkem, by prý ale sociální demokracie podpořila současnou hlavu státu.

Miloš Zeman ve středu kritizoval velvyslance Andrewa Schapira za to, že nedorazil na oslavu státního svátku 28. října na Pražském hradě. Později se omluvil s tím, že mu mylnou informaci předal odbor hradního protokolu. Tomu šéfuje Jindřich Forejt. 

Čtěte také: Přehled: prezident se omlouvá většinou až po rozhodnutí soudu. Už ho to stálo statisíce

„Myslím si, že je důležité, aby okolí prezidenta fungovalo profesionálně a nedostávalo ho do těchto situací. Kdyby se to stalo mně, tak budu primárně řešit odpovědnost lidí, kteří tento servis na Úřadu vlády zajišťují,“ řekl ve vysílání ČT24 Bohuslav Sobotka. 

Podle něj například i pozdní přílet na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče poškozuje navenek stát jako celek. Premiér v Otázkách Václava Moravce nevyloučil, že se k tématu se Zemanem dostanou během nedělní schůzky naplánované kvůli změnám ve vládě. 

Zemanův tým v pořadu zkritizovala i Miroslava Němcová, poslankyně ODS a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny. „Všechny tyhle excesy, které si myslíme, že se týkají jenom nás, díváme se na ně my, kroutíme nad nimi hlavou, tak oni se v nějaké podobě určitě dostávají i za naše hranice,“ řekla. 

„Už to byla taková řada přešlapů, že kdyby mu tolik vadilo, že jeho okolí mu nedělá dobrý servis, tak už by tam ti lidé nebyli,“ dodala. 

Zeman, nebo Horáček?  

Sobotka v pořadu také uvedl, že rozhodnutí, koho ČSSD podpoří v boji o prezidentské křeslo, chce začít řešit až po březnovém sjezdu strany, na kterém si členové zvolí vedení. Je ale prý možné, že strana podpoří Zemana. 

„V řadě věcí zastává názory, které jsou blízké názorům sociální demokracie. Když se třeba podíváme na okolí prezidentského kandidáta, který zatím ohlásil svoji nominaci – pana Horáčka, tak tam převažují lidé s výrazně pravicovou hodnotovou orientací. Těžko lze předpokládat, že tímto směrem by se mohla sociálně demokratická strana vydat,“ vysvětlil. 

Čtěte také: Pokud informace nebyla správná, omlouvám se, prohlásil Zeman k 'neviditelnému Schapirovi'

Miloš Zeman ve středu přivítal vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách s tím, že se vztahy se Spojenými státy zlepší a „nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je podle jeho názoru ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira.“ 

Dodal, že Andrew Schapiro se jako téměř jediný z velvyslanců nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě. Ambasáda ale tvrzení popřela. Přítomnost velvyslance na udílení státních vyznamenání navíc dokazují fotky, jak upozornil i Zpravodajský web Českého rozhlasu

„Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci,“ uvedl později na svých stránkách Hrad. 

Autor:   mah

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace