Klaus: ČSSD porušila zvýšením platů opoziční smlouvu

Rozhodnutí vlády o zvýšení tarifních platů zaměstnanců v rozpočtové sféře o 11 procent a zdravotníků o 18 procent považuje předseda ODS Václav Klaus za porušení tolerančního patentu. Klaus přitom v pořadu televize Nova Sedmička poukázal na rozpočtové dohody s ČSSD při přípravě hospodaření se státními financemi na tento rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a V. Klaus

S. Gross a V. Klaus | Foto: Michal Doležal

"Veděli jsme, že v rozpočtu nejsou peníze a že jediná možnost je o jedno čtvrtletí odsunout návrh, který vláda měla," uvedl Klaus. "A to, že to najednou potichu mimo jakákoliv jednání, kdesi v zákulisí pan Špidla dohodl a už to nebylo jak vrátit zpátky, to já považuji za špatné," dodal s tím, že určitě hodlá s vicepremiérem Špidlou na toto téma hovořit.

Sociální demokrat a ministr vnitra Stanislav Gross porušení jakékoliv dohody z ODS odmítá. Ve zvýšení tarifních platů od 1.března nevidí problém, vláda podle něj dokázala na vyšší platy státních zeměstnanců ušetřit jinde. "Pokud vláda dokázala ušetřit někde jinde, například na nižších počtech státních zaměstnanců za první dva měsíce, tak samozřejmě je to úspora, kterou je možno takto přerozdělit," řekl Gross.

Na základě lednové dohody s odboráři se od března zvýší platy například nastupujících učitelů na základní škole přibližně o 1300 korun, platy kantorů před penzí asi o 1700 korun. Zdravotní sestra v sedmé platové třídě dostane měsíčně navíc 1300 až 2000 korun podle délky praxe, lékař s jednou atestací v desáté platové třídě si pak polepší o 2600 až 3900 korun.

Na růst platů v rozpočtových a příspěvkových organizacích vláda původně přislíbila skoro osm miliard korun. Mělo to zajistit zvýšení mezd o osm a mzdových tarifů o deset procent. Státní rozpočet ale počítá s částkou o jednu a půl miliardy nižší, vláda proto odložila zvýšení platů až na duben. S tím se ale státní zaměstnanci nechtěli smířit a hrozili kvůli tomu stávkou. Na podporu svého požadavku odboráři zorganizovali petici, kterou podepsalo přes 160 tisíc lidí.

Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme