Zprávy → Domácí20. října  2016 v 18:33  

Komise k reorganizaci části policie chce vyslechnout ještě 11 lidí. Znovu si pozvala Šlachtu s Ištvanem

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan - Foto: Filip Jandourek

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo IštvanFoto: Filip Jandourek

Ještě jedenáct lidí chce vyslechnout sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývá reorganizací části policie. Někteří z nich půjdou před komisi už podruhé, třeba bývalý policista Robert Šlachta, policejní prezident Tomáš Tuhý nebo Ivo Ištvan, olomoucký státní zástupce.

Předseda komise Pavel Blažek z ODS naznačil, že chybovat mohli olomoučtí žalobci. A to kvůli způsobu, jakým prověřovali údajný únik informací, který se týkal policejního prezidenta Tomáše Tuhého.  

„Mají dost materiálů k tomu, aby ty důkazy měli nebo neměli. Pokud je nikdy neměli a mít nebudou, neexistuje jediné oprávnění, které by jim dovolovalo říkat to médiím. Ani jedno takové oprávnění tam není, a pokud se prokáže, že to tak opravdu bylo, tak je to velká vada, která naprosto zbytečně dostává do špatného světla celou soustavu státního zastupitelství,“ řekl Blažek. 

Čtěte také: Komise k reorganizaci policie vyslechla exšéfa GIBS Bílka. Vypovídal čtyři hodiny

Dnes na komisi vypovídal bývalý šéf GIBS Ivan Bílek. Chtěl prý vyvrátit několik polopravd. „Měl jsem pocit, že mohu některé nepravdivé a ne zcela relevantní informace doplnit a uvézt na pravou míru,“ řekl. 

Komise se znovu sejde na konci října. Místopředseda komise Martin Lank za hnutí Úsvit doufá, že poslanci stihnou ukončit vyšetřování do konce ledna. „V současné době se už budeme spíše doptávat a některé lidi si zveme opakovaně vyloženě jenom kvůli dotazům. Na druhou stranu je fakt, že se nám tam sešla už poměrně velká kupa nejrůznějších spisů, které jsme si vyžádali. Je to zhruba 2 000 stran a určitě nějakou dobu zabere, než se tím prokoušeme.“ 

Autor:  Markéta Chaloupská

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace