Zprávy → Domácí18. října  2016 v 12:56  

Komise k reorganizaci chce další výslechy. Požádá o prodloužení mandátu do ledna

Místopředseda komise Martin Lank - Foto: Filip Jandourek

Místopředseda komise Martin LankFoto: Filip Jandourek

Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie, jejíž mandát vyprší na konci října, potřebuje vyslechnout ještě řadu aktérů. Z toho některé by chtěla předvolat znovu. Podle místopředsedy komise Martina Lanka (Úsvit) proto komise požádá sněmovnu o prodloužení svého mandátu do konce ledna.

Lank v úterý médiím řekl, že například výslech bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka je zatím ve dvou třetinách. 

Ve čtvrtek na osmé schůzi komise poslanci vyslechnou bývalého ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka. "Sešla se velká řada materiálů. Jsou to stovky stránek. Ukazuje se, že řadu lidí bude třeba pozvat ještě jednou," vysvětlil Lank návrh na prodloužení práce komise. 

Zároveň uvedl, že vedle Komárka by před komisí mohl znovu vypovídat i bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. Ten od policie dříve kvůli nesouhlasu s reorganizací odešel. 

Čtěte také: Autor reorganizace policie Laube ukončil služební poměr, zaměstná ho Chovanec

Návrh komise posoudí poslanci dnes. "Máme důvěru ve vyšetřovací komisi. Pokud dospěla k názoru, že ten čas potřebuje, je třeba jí ten čas poskytnout," řekl pro ČTK předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Komárkovy teze popřeny 

Bývalý detektiv a kritik policejní reformy Jiří Komárek - Foto: zdroj: ČT24

Bývalý detektiv a kritik policejní reformy Jiří KomárekFoto: zdroj: ČT24

Naposledy se komise sešla v polovině září. Tenkrát přijala usnesení týkající se jednoho z největších kritiků reformy Komárka. Jeho tvrzení, která se objevují v médiích, podle ní nejsou průkazná. Před poslanci vypovídali i ředitel GIBS Michal Murín a bývalý vedoucí Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. 

Komárek je jedním z největších kritiků policejní reformy. Právě před jejím spuštěním od policie odešel. V médiích například nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálních úniků ze spisů". 

Prohlásil také, že pokyn k reorganizaci dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Důvodem podle něj bylo to, že se před volbami obával policejních zásahů ze strany protimafiánského útvaru vůči ČSSD. Tuhý i Chovanec jeho vyjádření v minulosti opakovaně odmítli. 

Čtěte také: GIBS prověří některé současné i bývalé policisty, řekl Murín po výslechu u sněmovní komise

Také měla podle původního plánu dát plénu výsledky do konce října. Ve čtvrtek má v plánu vyslechnout Bílka. Přitom čekala, až bude zproštěn mlčenlivosti. Na zbavení mlčenlivosti čeká komise i u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace