Zprávy → Domácí9. listopadu  2016 v 21:26  

Komunistický exposlanec Vondruška dostal peníze za neoprávněné stíhání v kauze týraných vězňů

Bývalý komunistický poslanec Josef Vondruška - Foto: Fotobanka Profimedia

Bývalý komunistický poslanec Josef VondruškaFoto: Fotobanka Profimedia

Exposlanci KSČM a bývalému vězeňskému vychovateli Josefu Vondruškovi přiznal soud odškodnění za neoprávněné stíhání v kauze údajného týrání vězňů. Uvedl to server iDnes.cz. Místo požadovaných více než pěti milionů korun má ale Vondruška podle verdiktu dostat jen 121 tisíc korun. Vondruška podle obžaloby v 80. letech bil politického vězně Jiřího Wolfa, soudy však bývalého vychovatele opakovaně obžaloby zprostily.

Vondruška žádal po ministerstvu spravedlnosti zhruba 5,1 milionu korun za nemajetkovou újmu vzniklou trestním stíháním. Vadila mu například délka soudního řízení.  

Předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 2 Petr Veleman podle serveru rozhodl, že „došlo k nesprávnému úřednímu postupu“, za což Vondruškovi náleží 51 tisíc korun. Za újmu způsobenou samotným stíháním přiznal exposlanci 70 tisíc korun. 

Proti rozsudku se mohou stát i Vondruška odvolat k Městskému soudu v Praze. Vondruška řekl iDnes.cz, že se zřejmě neodvolá, a zástupkyně ministerstva spravedlnosti Marta Komárková nechtěla předjímat, jak bude ministerstvo dále postupovat. 

Vondruška podle obžaloby ve věznici v Minkovicích u Liberce, kde pracoval jako vychovatel, údajně týral politického vězně Wolfa. Za zneužití pravomoci veřejného činitele Vondruškovi hrozilo až deset let vězení. Podle soudů ale byla důkazem proti Vondruškovi pouze výpověď Wolfa, která nebyla zcela věrohodná. 

Okresní soud v Liberci Vondrušku už v roce 2011 zprostil obžaloby, královéhradecký krajský soud však verdikt zrušil, mimo jiné pro nedostatky v hodnocení důkazů. Liberecký soud poté Vondrušku opět osvobodil a rozsudek pak v roce 2014 potvrdil i královéhradecký krajský soud. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace