Zprávy → Domácí4. listopadu  2016 v 12:05  

Komunistický funkcionář z Gottwaldovy éry je obviněn za vystěhování kulaků. Je mu 93 let

Ilustrační foto násilného vystěhování (archivní snímek vystěhování sedmi rodinz Lukavic, 1956) - Foto: Zdeněk Zitka

Ilustrační foto násilného vystěhování (archivní snímek vystěhování sedmi rodinz Lukavic, 1956)Foto: Zdeněk Zitka

Kriminalisté obvinili třiadevadesátiletého muže ze zločinů z padesátých let. Jako vysoce postavený komunistický funkcionář v okrese Praha-východ tehdy řídil akci Kulak, během které režim vyvlastňoval soukromé statky a vyháněl z domova české sedláky. Obviněný má mít na svědomí vystěhování desítek rodin.

„Tento muž jako komunistický funkcionář umožňoval jiným lidem v postavení veřejných činitelů vykonávat svoji pravomoc způsobem odporujícím zákonům, v důsledku čehož došlo k protiústavnímu vystěhování," potvrdila obvinění Eva Michálková z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu serveru Aktuálně.cz, který o případu informuje. 

Obviněný a okresní komise, které byl členem, měli podle vyšetřovatelů na svědomí vysídlení desítek rodin. Komise byla v každém okresu. Měla za úkol vybírat a vystěhovávat zemědělce, čímž komunisté chtěli úplně zlikvidovat soukromé zemědělství. 

Muži hrozí v případě prokázání viny dva až deset vězení. Pokud k jednání u soudu dojde, dostane ale s největší pravděpodobností nanejvýš podmínku. 

Ruským slovem "kulak" (tedy vykořisťovatel) označil poúnorový režim všechny sedláky s gruntem větším než 15 hektarů. Celkově bylo vysídleno přes tři a půl tisíce zemědělců. 

Čtěte také: Soud potrestal muže, který před 61 lety vyháněl sedláky na Přerovsku

Policisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řeší případy, které byly "spáchány veřejnými činiteli z politických a zavrženíhodných důvodů". Ty jsou nepromlčitelné, a zákon tak vyšetřovatelům umožňuje stíhat lidi i za činy spáchané v padesátých letech, upozorňuje Aktuálně.cz. 

Akcí Kulak se úřad zabývá podle svého mluvčího Jana Srba zhruba od roku 2007.  

Pět obviněných 

„Od té doby jsme otevřeli řádově 300 případů. Bohužel, odstup 60 let je příčinou toho, že ve více než 90 procentech ty trestní kauzy končí odložením, a to většinou z důvodu úmrtí pachatelů nebo z důvodu nemožnosti ztotožnění pachatelů,“ poznamenal v roce 2013 Srba pro Český rozhlas. 

Za akci Kulak policie obvinila do současnosti 20 lidí, pouze pět z nich však bylo odsouzeno, píše server. Některá stíhání byla zastavena ze zdravotních důvodů nebo kvůli úmrtí. 

Jedním z posledních potrestaných byl Jan Jílek, který dostal podmínku za to, že se v roce 1952 na Přerovsku podílel jako okresní velitel Sboru národní bezpečnosti na vyhánění sedláků. 

Autor:   ph

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace