Zprávy → Domácí4. listopadu  2016 v 12:43  

Konec kožešinových farem nejistý. Lidovci jsou 'negativní', pro KSČM není prioritou, TOP 09 čeká vášnivou diskusi

Lišky z kožešinové farmy v Křižanovicích - Foto: Obraz obránci zvířat

Lišky z kožešinové farmy v KřižanovicíchFoto: Obraz obránci zvířat

Poslanci chtějí zakázat kožešinové farmy. První čtení návrhu zákona proběhne 8. listopadu. Jeho schválení ale zřejmě nebude snadné. S návrhem totiž nesouhlasí většina lidovců a pro komunisty není prioritou. Podle průzkumu si zákaz farem v Česku přeje 70 procent obyvatel.

Na možné komplikace při schvalování upozornil na to server Echo24.cz. „Úspěch bude, pokud tento návrh bude zařazen k projednání, i když to žádný politický klub nemá za prioritu. Z naší frakce jsme pod ním podepsáni dva,“ řekl k tomu serveru spolupředkladatel návrhu Jiří Dolejš z KSČM. 

Přesto Dolejš doufá, že by v dalším jednání mohl vzniknout kompromis, který by návrh učinil průchozím. „Například to, že nepůjde o okamžitý zákaz, ale postupný. A vysvětlit ostatním, že chov lišek opravdu není jako chov králíků a že je toto téma relevantní,“ dodal pro server. 

Jiří Junek z KDU-ČSL upozorňuje na fakt, že větší část jeho klubu má k novele negativní stanovisko. 

Ani Jiří Koubek z TOP 09 si není jistý hladkým průběhem projednávání. „Očekávám vášnivou diskusi mezi členy zemědělského výboru a výboru pro životní prostředí. To, jaký z těchto výborů bude garančním, napoví, jaký bude osud tohoto zákona,“ řekl pro Echo24.cz. 

Čtěte také: Konec kožešinových farem v Česku? Poslanci projednají novelu, která má ochránit zvířata před týráním

Novela zakazuje už od začátku příštího roku zakládání nových kožešinových farem. O rok později by pak na území Česka měly skončit všechny. 

Výjimkou jsou chovy králíků nebo třeba nutrií. Jejich hlavním cílem je totiž zisk masa, kožešiny jsou jen vedlejším produktem. 

„Vzhledem k tomu, že zákon podepsali zástupci všech poslaneckých klubů, má podporu veřejnosti a platí to i v ostatních státech, předpokládám, že bude schválen hladce,“ uvedl pro Echo24.cz další z předkladatelů Roman Sklenák z ČSSD. Nevylučuje ale, že ho poslanci budou ve třetím čtení projednávat až v novém kalendářním roce. 

Dvacet tisíc norků a lišek 

V současné době je v ČR registrováno devět kožešinových farem. Ročně zpracovávají až dvacet tisíc zvířat, nejčastěji norků a lišek. Počet objektů se ale snižuje, ještě v roce 2000 jich fungovalo 26. 

Jejich zákaz si přeje podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 70 % obyvatel. Pod návrh zákona se podepsalo 50 poslanců napříč politickým spektrem včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Česká republika by se tak přidala k Velké Británii, Nizozemsku, Rakousku, Slovinsku a v Chorvatsku, kde již k zákazu chovu kožešinových zvířat došlo. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace