Zprávy → Domácí4. listopadu  2016 v 06:30  

Kontrolní výbor griloval Babiše kvůli EET. 'Co mě tu zkoušíte?' zlobil se ministr

Ministr financí Andrej Babiš - Foto: Filip Jandourek

Ministr financí Andrej BabišFoto: Filip Jandourek

Poslanci se na kontrolním výboru střetli s ministrem financí Andrejem Babiš (ANO) kvůli EET. Poukázali mimo jiné na to, že elektrické evidenci chybí posvěcení, které přímo vyžaduje vládní nařízení číslo 889.

„Každý zpracovatel projektu je povinen zejména neinvestovat jakékoliv finanční prostředky do realizační fáze projektu předtím, než obdrží kladné stanovisko k projektu od útvaru hlavního architekta eGovernmentu, popřípadě než obdrží stanovisko Rady vlády pro informační společnost,“ citoval na výboru Koníček (KSČM) vládní nařízení. A právě zmiňované "ano" na adresu EET nezaznělo, a proto jsou kroky ke spuštění systému v rozporu s vládním nařízením. 

 

Poslechněte si konflikt mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a předsedou kontrolního výboru Vladimírem Koníčkem (KSČM).

Vložit na svůj web

Členové kontrolního výboru také poukázali na to, že státní podnik Státní pokladna Centrum sdílených služeb, se kterým vláda kvůli EET podepsala několik smluv, vznikl v rozporu se zákonem. Jeho zápis se totiž datuje na 1. ledna 2015, kdy se oddělil od státního podniku Státní tiskárna cenin. To však, jak zdůrazňuje kontrolní výbor, nebylo v té době ze zákona možné. Původní podnik by totiž musel podle tehdy platných paragrafů zaniknout. Příslušná novela, která by umožňovala oddělení části státního podniku, platí až od konce roku 2015. 

Čtěte také: Obavy se nenaplnily, hlásí po první zkoušce EET Babiš. Jde jen o ideální vzorek, tvrdí Kalousek

„Co mě tady zkoušíte? Jak to mám vědět?" rozčílil se podle záznamu ze schůze Babiš, když po něm předseda výboru Koníček opakovaně požadoval vysvětlení vzniku státního podniku. Podle šéfa resortu financí by měla být vláda pochválená, že uzavírá smlouvy se státním, a ne externím podnikem, jak to bylo podle jeho slov dříve ve zvyku. Babiš nakonec slíbil, že o vzniku firmy bude výbor písemně informovat. 

Podle Babiše také není pravda, že by nebyl projekt EET jako celek schválen. Podle něj by ho v případě pochybností premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepustil k projednávání na vládě. 

Elektronická evidence tržeb běží ve zkušebním provozu od začátku listopadu. Během prvního dne si systém vyzkoušelo 500 podniků. Finanční správa přijala 43 tisíc účtenek v ostrém režimu a 13 tisíc testovacích. Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO se zatím neobjevily žádné problémy. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek ale tvrdí, že jsou závěry resortu přehnaně optimistické. 

Autor:  Petr Jadrný

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace