Zprávy → Domácí27. října  2016 v 11:06  

Krausův pořad s Bradym a Hermanem odvysílá Prima ve čtvrtek. Část vystřihne, aby dodržela zákon

TV Prima - Foto: Kacir GNU Free Documentation License, Wikimedia Commons,  CC BY 3.0

TV PrimaFoto: Kacir GNU Free Documentation License, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Televize Prima odmítá nařčení z cenzury. Proto odvysílá pořad Show Jana Krause s Jiřím Bradym, ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL), zpěvačkou Annou K. a hercem Romanem Štabrňákem ve čtvrtek v hlavním vysílacím čase od 20.15. Pořad bude mít ale upravenou podobu.

Televize Prima neodvysílala pořad Show Jana Krause, protože se obává, že úvodní část pořadu může porušit zákony o regulaci televizního vysílání. „Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena Radou pro rozhlasové a televizní vysílání jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti,“ píše v tiskové zprávě TV Prima o úvodním vyjádření osobností k 28. říjnu. 

Na otázku Českého rozhlasu, jestli bude tedy pořad vysílán bez úvodní části, odpověděla Jana Mrákotová z televize Prima: „Nikde nezaznělo, že bude vysílán bez úvodní části. Pořad bez úvodu by neměl logiku. Ale bude vysílán tak, aby my jsme splnili to, co nám nařizuje zákon. Budeme odkazovat i v rámci na pořadu na webové stránky Show Jana Krause.“ 

 

Prima neodvysílala pořad Show Jana Krause. Jsou její obavy opodstatněné? Poslechněte si v reportáži Vojtěcha Kovala.

Vložit na svůj web

Pořad ve své původní podobě bude pravděpodobně zveřejněn jen na internetu, protože na internetu „žádná taková regulace neexistuje“. Proto televize věří, že celý díl tak, jak byl natočen, se objeví na www.showjanakrause.cz. „Umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause a není nám proto známo, proč se tak nestalo již včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali,“ píše Prima. 

Televize se stále hájí tím, že vysílací verze pořadu byla od produkce dodána méně než dvě hodiny před vysíláním. Proto „nebylo možné v tak krátké době zaručit naplnění zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání“. To ale produkce pořadu odmítá. Vysílací verzi pořadu dodali včas, řekla už dříve dramaturgyně Simona Matásková. 

Prima se hájí, že o celé kauze „Brady“ informuje každý den ve zpravodajské relaci Zprávy FTV Prima. „Zprávy FTV Prima za uplynulých 6 dní k této kauze odvysílaly více než 34 minut,“ odmítá cenzuru televize Prima. 

Vlastníky mateřské společnosti FTV Prima Holding jsou rovným dílem GES Media Europe českého podnikatele Ivana Zacha a švédská MTG Broadcasting. Britský týdeník The Economist napsal v polovině září, že Zach je člověk blízký prezidentovi Miloši Zemanovi. 

„Doufám, že televize Prima to odvysílá tak, jak jsme jí to předali, protože pokud by do toho zasáhla, bylo by to v rozporu s naší smlouvou, kterou na výrobu pořadu s televizí Prima máme, a to by byla už cenzura,“ uvedl moderátor pořadu Jan Kraus. 

Televize Prima nakonec ohlásila, že odvysílá celý pořad bez úprav. 

Obavy Primy jsou zbytečné, tvrdí odborník 

Podle odborníka na mediální právo Aleše Rozehnala není obava televize Prima kvůli nedodržení zásad objektivity a vyváženosti oprávněná. „Podle standardní judikatury nejvyššího správního soudu se tato ustanovení vztahují pouze na zpravodajské a politicko-publicistické pořady. Je přímo řečeno, že některé pořady se tomuto nařízení vymykají,“ řekl Rozehnal. Mezi ně patří zábavné, sportovní, realityshow a další. „A mezi ně Show Jana Krause určitě patří.“ 

Čtěte také: 'Povznesme se nad malost. Odvolejme prezidenta.' Co zaznělo v neodvysílané Show Jana Krause?

Rozehnal se domnívá, že neodvysílání pořadu je součástí editoriální politiky, která je plně v kompetenci televize Prima, a ta by se neměla skrývat „za tu berličku objektivity a vyváženosti“. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechtěl chování soukromé televize komentovat. Jako občan si ale myslí, že televize měla pořad odvysílat, aby se zabránilo spekulacím. „Já teď nechci komentovat, jak funguje soukromá televize. Podle mého názoru, a to říkám spíš jako občan, si myslím, že by televize Prima měla ten pořad co nejdřív odvysílat, tak aby zabránila jakýmkoliv spekulacím a teoriím,“ řekl Sobotka ČTK poté, co udělil Jiřímu Bradymu medaili Karla Kramáře. Postup televize kritizoval bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský nebo poslankyně Miroslava Němcová (ODS). 

Vyjádření TV Prima k neodvysílanému pořadu Show Jana Krause

Prima dnes odvysílá avizovaný díl Show Jana Krause 

Televize Prima dnes odvysílá v hlavním vysílacím čase (20.15) avizovaný díl Show Jana Krause s hosty Jiřím Bradym, ministrem kultury Danielem Hermanem, zpěvačkou Annou K. a hercem Romanem Štabrňákem. 

Vedení televize Prima odmítá tvrzení, že by cenzurovala pořad Show Jana Krause. Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena RRTV jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti. Pokud se však jedná o služby na vyžádání na internetu, žádná taková regulace neexistuje, a proto věříme, že na www.showjanakrause.cz bude pořad zpřístupněn v původní podobě. Upozorňujeme však, že umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause a ani nám tedy není známé, proč se tak již nestalo včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali. 

Jelikož poslední televizní vysílací verze byla od produkce SJK dodaná méně než 2 hodiny před vysíláním, nebylo možné v tak krátké době zaručit naplnění zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání. 

Televize Prima o celé kauze „Brady“ informuje denně ve své hlavní zpravodajské relaci Zprávy FTV Prima, a to od samého počátku. Zprávy FTV Prima za uplynulých 6 dní k této kauze odvysílaly více než 34 minut. Relace jsou veřejně dostupné na webových stránkách http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima.  

Autor:   pj

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace