Mluvil o 'brutálním úniku informací.' Teď čelí exdetektiv Komárek obvinění ze zneužití pravomoci

Generální inspekce obvinila exdetektiva Jiřího Komárka ze zneužití pravomoci. Toho se měl dopustit tím, že veřejně a ještě ve služebním poměru řekl, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z „brutálního úniku informací". Inspekce ho navštívila s dokumentem o trestním stíhání osobně v pondělí večer. Zda si ho převzal, se zatím neví. Radiožurnálu informaci potvrdily zdroje z bezpečnostních složek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Komárek

Jiří Komárek | Zdroj: ČTK

Komárek patřil k hlavním kritikům reorganizace části policie, kvůli změnám od sboru odešel. Už dříve několikrát zopakoval, že si za výrokem stojí a policejní prezident pro něj tehdy byl podezřelým. „Loni v létě jsem řekl, že policejní prezident je osobou podezřelou z možného úniku informací. Na tom se nic nezměnilo. V té konkrétní kauze podezřelou osobou byl,“ řekl Radiožurnálu nedávno Komárek. Jeho aktuální reakci zjišťujeme.

Kritik policejní reformy Komárek jde na finanční správu. Koordinovat má Daňovou Kobru

Číst článek

Na Komárka podal kvůli výroku trestní oznámení policejní prezident Tuhý. A to nejen kvůli podezření na zneužití pravomoci, ale i pro pomluvu. „Policejní prezident zkonstatoval, že prohlášení důstojníků o tom, že stojí za brutálním únikem informací v kauze, v níž má jít o stamiliony, se nezakládá na pravdě,“ popsala tehdy důvody Tomáše Tuhého k trestnímu oznámení mluvčí Policejního prezidia Jana Macalíková.

Že by se Komárek dopustil pomluvy, se ale nakonec neprokázalo. Například kontrola Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ukázala, že vyšetřování takzvaného úniku bylo zcela v pořádku.

„Mluvčí generální inspekce Radka Sandorová nechtěla věc komentovat. „V tuto chvíli vám za generální inspekci nemohu poskytnout k dané věci žádné informace, protože právo si vyhradil dozorový státní zástupce.“

Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová se k případu také nechtěla vyjádřit. Jiří Komárek zatím pouze v SMS zprávě napsal, že se poradí se svým právníkem. Už dříve ale několikrát zopakoval, že na výroku trvá.

Odchod kvůli reorganizaci

Komárek odešel od policie loni, stejně jako jeho tehdejší nadřízený Robert Šlachta. Oba dva to vysvětlovali tím, že podle nich byla reorganizace účelová. Jejich podezření vyšetřovala sněmovní komise. Ta nakonec konstatovala, že cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit u Roberta Šlachtu. Nicméně podle poslanců vedení policie v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo.

„Předběžné věcné konzultace k reorganizaci minimálně na úrovni vedení dotčených útvarů a státního zastupitelství by však byly vhodné a žádoucí," stojí v závěrečné zprávě. Poslanci to označili za nedostatečné manažerské řízení ze strany Laubeho. Rychlost reformy a minimální konzultace pak podle poslanců umožnily spekulace a pochybnosti, které se začaly objevovat.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Více informací připravujeme.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme