Zprávy → Domácí19. října  2016 v 19:20  

Kvůli setkání politiků s dalajlamou byla na Hradě čínská velvyslankyně, oznámil Kmoníček

Hynek Kmoníček (archivní foto) - Foto: Prokop Havel

Hynek Kmoníček (archivní foto)Foto: Prokop Havel

Návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlamy v České republice řešila na Pražském hradě čínská velvyslankyně. Mluvila s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem, který ji ujistil, že Česko svoji politiku nezměnilo. Schůzku Českému rozhlasu sám potvrdil. V úterý ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů.

„Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat své návštěvníky ani to, kdo se s nimi setkává,“ řekl Hynek Kmoníček Českému rozhlasu. 

„Nicméně je jasné, že vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco, tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády – to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s ČLR,“ dodal. 

Čtěte také: Chce se pan ministr setkat s dalajlamou? Měl by opustit vládu, napadl Ovčáček Hermana

Setkání s dalajlamou se zúčastnil například ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. 

Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD a předseda vlády Bohuslav Sobotka ze stejné strany následně vydali prohlášení, ve kterém uvedli, že setkání s tibetským duchovním vůdcem není výrazem změny oficiální politiky České republiky. 

Podle vicepremiéra Andreje Babiše z hnutí ANO ale Herman schůzkou vztahy mezi Českem a Čínou neohrozil. 

Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky

Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky, chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. 

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.
Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány. 

Autor:  Andrea Kubová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace