Zprávy → Domácí13. ledna  2017 v 20:34  

Metrové závěje zavřely na několik hodin tah z Varů do Plzně. Na většině míst byl obnoven proud

Silnice u Trstěnic na Karlovarsku - Foto:  ČTK

Silnice u Trstěnic na KarlovarskuFoto:  ČTK

Úsek silnice I/20 mezi Karlovými Vary a Plzní je už s velkou opatrností průjezdný. Silnice od Štipoklas po Bezvěrov byla v pátek na několik hodin uzavřena kvůli sněhu a extrémnímu větru. Místy byly až metrové závěje, silničáři proto na severním Plzeňsku vyhlásili kalamitní stav. Policie vyzývá řidiče, aby touto cestou raději vůbec nejezdili. V místě neprůjezdné silnice se tvořila až desetikilometrová kolona. Policie musela večer uzavřít silnici I/12 mezi Drmoulem a Trstěnicemi kvůli dvěma zapadlým nákladním automobilům.

„Na dvaceti kilometrech nám jezdí tři sypače, tam a zpátky. Nejsme schopni uvést tuto silnici do takového stavu, aby se tam dala pustit doprava. V tuto chvíli je příhoda silnější než naše technika,“ popisoval krajský dispečer silničářů Jiří Slapnička. Zcela uzavřeny jsou nadále některé silnice na Karlovarsku. 

Desítky výjezdů spojených s počasím měli v pátek hasiči. Podle krajské mluvčí Pavly Jakoubkové zasahovali v Plzeňském kraji zhruba u 80 událostí, většinou to bylo odstraňování polámaných stromů a větví ze silnic a drátů, případně pomoc při dopravních nehodách a haváriích. 

Většinu poruch na elektrickém vedení v západních Čechách už se technikům podařilo opravit. Problémy způsobil silný vítr, který poškodil trafostanice. „Zbývá nám jedna porucha v Karlovarském kraji, a to na Chebsku. Co se týká Plzeňského kraje, tam je teď situace nejhorší na Domažlicku, kde nám odpoledne vznikly dvě nové poruchy. V současné době je vymezujeme a opravují se,“ říká mluvčí společnosti Michaela Jírovcová: 

V Krušných horách ráno vítr dosáhl místy síly orkánu (nad 118 kilometrů za hodinu). Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu. Nyní se vítr pomalu uklidňuje. 

V nižších polohách celé ČR hrozí náledí až do sobotního rána. Ve vyšších polohách a na horách se pak mohou až do nedělního večera tvořit sněhové jazyky. 

Západ Čech stále bez elektřiny 

Stovky domácností v západních Čechách jsou nadále bez elektřiny. Silný vítr poškodil distribuční trafostanice v Plzeňském i Karlovarském kraji - na Plzeňsku je aktuálně výpadek na deseti místech a na Karlovarsku na třinácti. Poruchy se ale postupně daří odstraňovat. 

„V Plzeňském kraji evidujeme poruchu na Domažlicku, kolem Meclova, Tachova a Němčic. A co se týká Karlovarského kraje, tam nám zbývá Chebsko. Na těchto poruchách samozřejmě intenzivně pracujeme,“ popisuje mluvčí společnosti ČEZ Michaela Jirovcová. 

Výstraha před sněžením a náledím - Foto:  Český rozhlas

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace