Zprávy → Domácí30. října  2016 v 10:30  

Mišík, Vyskočil i Brady. Koho posluchači Českého rozhlasu nominovali na státní vyznamenání?

Vladimír Mišík - Foto: Jiří Šeda

Vladimír MišíkFoto: Jiří Šeda

Zpravodajský web Českého rozhlasu spustil aplikaci, kde mohou lidé navrhovat osobnosti na státní vyznamenání pro rok 2017. Za první den jejího fungování poslali čtenáři a posluchači celkem 24 návrhů. Možnost doporučit prezidentu Miloši Zemanovi, koho má další rok vyznamenat, máte i vy.

Po dvou hlasech dostal první den například profesor Karlovy univerzity a mediální analytik Jan Jirák, sochař Pavel Drda či spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a hnutí Nedivadlo Ivan Vyskočil. 

"Vynikající sochař," odůvodnil čtenář svůj návrh, proč hlasuje právě pro umělce Drdu. "Svébytná osobnost českého alternativního divadla, spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a hnutí Nedivadlo, vizionářský pedagog, spisovatel a věčný experimentátor," stojí zase u herce Ivana Vyskočila. 

Čtěte také: Vyznamenání jako náramek přátelství. Zeman na Hradě ocenil již 40 svých kamarádů

Hlas i pro Bradyho 

Fotbalový trenér Karel Brückner si zase státní ocenění podle čtenáře zaslouží za to, že "dovedl českou fotbalovou reprezentaci k bronzové medaili na mistrovství Evropy, jako trenér byl náročný a přísný, ale navenek působil vždy slušně". Vladimír Mišík je zase podle další nominace "skvělý hudebník a člověk, který na hudební scéně působí už od 60. let." 

Převzít medaili Za zásluhy by měl 28. října podle návrhu také bývalý předseda vlády Petr Pithart. 

Čtěte také: Chybí vám někdo mezi vyznamenanými? Navrhněte tu správnou osobnost sami!

Zatím po jedné nominaci obdržel i přeživší holokaustu Jiří Brady. Podle zdůvodnění za to, že "dokázal v těchto dnech aktivizovat mlčící většinu." 

Celý sezam nominantů si můžete přečíst zde. 

Nejste spokojeni s letošním seznamem nositelů státních vyznamenání? Navrhněte sami vhodnou osobnost pro rok 2017. Stačí, když do formuláře na www.rozhlas.cz/nominace napíšete jméno potenciálního laureáta a uvedete, proč by si podle vás vyznamenání zasloužil. Návrhy ale musí splňovat určitá kritéria. 

Autor:  Hana Mazancová,  ZW ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace