Zprávy → Domácí25. října  2016 v 13:51  

Mládek popřel, že by Dukovany měla dostavět Čína bez výběrového řízení

Ministr Mládek na China Investment Forum 2015 - Foto: Filip Jandourek

Ministr Mládek na China Investment Forum 2015Foto: Filip Jandourek

Šéf resortu průmyslu Jan Mládek z ČSSD odmítl zprávy o tom, že by Čína mohla dostavět jadernou elektrárnu Dukovany bez výběrového řízení. Potvrdil, ale že o zakázku má čínská strana zájem.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD nemůžou čínské firmy dostavět jadernou elektrárnu v Dukovanech bez tendru. Šéf resortu to řekl po schůzce ekonomických ministrů s odbory a zaměstnavateli. 

Podle Hospodářských novin totiž Čína chce po vládě, aby tuto zakázku dostala některá z jejích firem bez výběrového řízení. Jan Mládek to označil za nepřijatelné. 

„To, že čínské firmy mají zájem podílet se na dostavbě Dukovan, je známo delší dobu. O tom, že by to mělo být bez výběrového řízení, nic nevím," řekl pro Radiožurnál. 

Čtěte také: Partnerství s Čínou: minus 422 miliard, vývoz klesá a na velké investice se čeká

„My rozhodně na něco takového nejsme připraveni. Takhle se staví elektrárna v Maďarsku. Nevím nic o tom, že by byla připravenost na české straně pro takovéto řešení,“ prohlásil. 

Česko a Čína připravují seznam projektů, na kterých by obě země mohly spolupracovat. Chtějí ho podepsat na listopadovém summitu šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny. Jeho součástí jsou plány od infrastruktury přes potravinářství například po cestovní ruch. 

Autor:  Lenka Jansová  (lej)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace