Zprávy → Domácí30. listopadu  2016 v 18:04  

Na třetí pokus. Zeman přijal na Hradě Hollanda

Setkání Francoise Hollanda a Miloše Zemana v Praze - Foto:  ČTK

Setkání Francoise Hollanda a Miloše Zemana v PrazeFoto:  ČTK

Až napotřetí se podařilo zorganizovat návštěvu francouzského prezidenta Francoise Hollanda v Praze. Dvakrát ji překazily teroristické útoky. Oba prezidenti konstatovali, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou bezproblémové.

Hollande v Praze jednal s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Ocenil podporu v boji proti terorismu a podporu francouzské vojenské mise v africkém Mali. 

Podle obou prezidentů jsou vztahy obou zemí bezproblémové. Spolupráce funguje v kultuře i v obchodu. V České republice působí na 500 francouzských firem, které zaměstnávají sto tisíc lidí. 

Čtěte také: Bývalý prezident Sarkozy Francii znovu vládnout nebude. V primárkách vypadl, vyhrál Fillon

V oblasti obchodu se podle Zemana jeden problém nachází. „Jediným bodem, který tuto spolupráci poněkud kazí a který jsme s panem prezidentem důkladně projednávali, je takzvaný Loi Macron, který znesnadňuje našim dálkovým dopravcům obchodní výměnu s Francií,“ řekl Zeman. 

Problematický zákon budou řešit ministři 

Setkání Francoise Hollanda a Miloše Zemana v Praze - Foto:  ČTK

Setkání Francoise Hollanda a Miloše Zemana v PrazeFoto:  ČTK

Podle francouzského zákona o minimální mzdě, kterému se přezdívá Loi Macron, musí české spediční firmy platit svým zaměstnancům minimální mzdu v přepočtu 260 korun na hodinu. Francie se brání, že tento zákon zamezuje zneužívání volného pohybu služeb v Evropské unii. 

Oba státníci se ale dohodli, že o otázkách francouzského zákona o minimální mzdě a evropské směrnice o vysílaných pracovnících, která se také týká řidičů kamionů, budou jednat společně ministři průmyslu a obchodu obou zemí. Také se shodli na zjednodušení a zrychlení fungování Evropské unie a na lepší ochraně její vnější hranice. 

Hollande musel dvakrát svou návštěvu České republiky odložit. První kvůli útoku v Nice ze 14. července a druhý kvůli smrti kněze v kostele v Normandii, kterého zabili islámští teroristé. Francouzský prezident řekl, že se na návštěvu Prahy těšil. 

Setkání Francoise Hollanda a Miloše Zemana v Praze - Foto:  ČTK

Autor:  Pavel Novák  (pan)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace