Zprávy → Domácí3. prosince  2016 v 15:00  

Nejchladněji bude mezi svátky. O Vánocích teplota vystoupí na 3 stupně, odhadují meteorologové

Nejchladnější počasí má být mezi svátky, srážkové bude ale období průměrné (ilustrační foto) - Foto:  pixabay.com

Nejchladnější počasí má být mezi svátky, srážkové bude ale období průměrné (ilustrační foto)Foto:  pixabay.com

Následující čtyři týdny budou teplotně průměrné, nejchladnější období by mělo být mezi svátky. O Vánocích tak můžeme čekat teploty kolem 3 stupňů Celsia. Nejvíce srážek má spadnout už příští týden, celkový prosincový úhrn by ale neměl vybočit z dlouhodobého průměru. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

V první polovině příštího týdne mají být maximální denní teploty většinou jen kolem jednoho stupně Celsia, v druhé polovině zpočátku v Čechách od 2 do 6 stupňů, postupně na celém území Česka od 6 do 10 stupňů Celsia. 

„Minimální noční teploty budou klesat na -2 až -7 °C, ojediněle bude až kolem -10 °C, v závěru týdne většinou nad bodem mrazu v intervalu 6 až 1 °C," uvedli meteorologové. 

Další dva týdny vychází teplotně průměrně až slabě nadprůměrně. Průměrná týdenní maximální teplota vzduchu se bude pohybovat kolem 3 stupňů Celsia, průměrná týdenní minimální teplota okolo -2 stupňů. Poslední týden období by měl být nejchladnější s teplotami okolo nuly nebo mírně pod ní. 

Týden od 12. prosince nabídne srážkový úhrn jen okolo pěti milimetrů, poslední dva týdny roku pak okolo deseti milimetrů. 

Čtěte také: Na bílé Vánoce to zatím nevypadá. V prosinci zasněží, ale spíše bude pršet

„Srážkově očekáváme období průměrné. První týden bude srážkově průměrný až slabě nadprůměrný s průměrným týdenním úhrnem kolem 12 milimetrů," sdělil ČHMÚ. 

Dlouhodobá průměrná teplota v období od 5. prosince do 1. ledna je v Česku -0,5 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1969, kdy se průměrná teplota dostala na -6,1 stupně. Loni ale padl rekord opačný, průměrně byly 4 stupně nad nulou. 

Související weby

Počasí

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace