Zprávy → Domácí6. listopadu  2016 v 19:27  

'Nejsem límec.' Několik stovek lidí protestovalo v Praze proti kožešinovým farmám

Nejsem límec, hlásal transparent s liškou. Aktivisté v Praze požadovali zákaz kožešinových farem - Foto: Dominika Píhová

Nejsem límec, hlásal transparent s liškou. Aktivisté v Praze požadovali zákaz kožešinových faremFoto: Dominika Píhová

Kostýmy zvířat a transparenty s liškami. Průvod několika stovek aktivistů prošel v neděli odpoledne Prahou. Demonstrující žádali zákaz kožešinových farem. Podnikání v tomto oboru má zakázat připravovaná novela zákona na ochranu zvířat, kterou mají v úterý začít projednávat poslanci. Chovatelé norků a lišek novelu odmítli. Schválení normy navíc zřejmě nebude jednoduché.

Někteří aktivisté v průvodu se oblékli do kostýmů zvířat, která podle nich žijí v nevyhovujících podmínkách. 

Jiní v rukou držely transparenty s obrázky lišek, jeden z nich pak hlásal: „Nejsem límec“. Další pak hlásaly „Kabát ze psa? Fuj! A v čem je liška jiná?“ nebo „Já chci prožít život ve své kůži“. 

Účastníci průvodu, který pořádal spolek Obraz - obránci zvířat, vyrazili ze Střeleckého ostrova v půl třetí směrem ke Staroměstskému a dále Václavskému náměstí. Místy průvod blokoval dopravu. 

Na Staroměstském náměstí průvod na chvíli zastavil, aby si ho mohli lidé vyfotit. S aktivisty se fotili také turisté. Organizátoři po 16. hodině demonstraci, která průvod zakončovala na Václavském náměstí, rozpustili. 

Předseda spolku Obraz Marek Voršilka upozornil, že za několik dní začne v Česku kožkovací sezona, kdy bude podle něj naházeno do plynových komor 20 tisíc zvířat. 

Novelu zákona začnou projednávat poslanci 

Poslanecká sněmovna začne v úterý v prvním čtení projednávat návrh několika desítek zákonodárců z různých stran na zákaz kožešinových farem. Voršilka doufá, že jej zákonodárci schválí. Vláda k němu dříve zaujala neutrální postoj. 

Lišky z kožešinové farmy v Křižanovicích - Foto: Obraz obránci zvířat

Lišky z kožešinové farmy v KřižanovicíchFoto: Obraz obránci zvířat

Prosazení tohoto zákona ale zřejmě nebude jednoduché. S návrhem totiž nesouhlasí většina zástupců z KDU-ČSL a pro KSČM není prioritou. Podle průzkumu si ale zákaz farem v Česku přeje 70 procent obyvatel. 

Podle návrhu by se od roku 2017 nesměly zakládat nové farmy a do konce roku 2018 by měly ukončit svojí činnost dosavadní podniky. Zákaz by se neměl týkat chovů králíků, neboť kožešina je v tomto případě pouze vedlejším produktem. 

Chovatelé norků a lišek jsou proti změně zákona 

S návrhem novely nesouhlasí provozovatelé farem. „Máme důvody se domnívat, že velká část poslanců podepsaných pod zprávou byla vystavena tlaku a jednostranným nepravdivým informacím ze strany lobbistických aktivit veganských organizací, přičemž poslanci neměli možnost vytvořit si kvalifikovaný a vyvážený názor," uvedl David Vojtíšek, předseda Základní organizace chovu kožešinových zvířat Českého svazu chovatelů a majitel farmy Norek. 

Čtěte také: Konec kožešinových farem nejistý. Lidovci jsou 'negativní', pro KSČM není prioritou, TOP 09 čeká vášnivou diskusi

Člověk se podle chovatelů bez kožešin obejde, ale stejně se tak obejde bez masa a jiných živočišných produktů. Kožešinová zvířata jsou podle nich k chovu na farmách šlechtěna a domestikována. 

Zastánci novely naopak uvádějí, že norci a lišky jsou prakticky divoká zvířata. Například lišky si podle nich nudou v klecích okousávají ocasy a provádějí i jiné akty sebetrýznění. 

Nejčastěji se v Česku na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je zpracováno přibližně 20 tisíc. Počet farem se dlouhodobě snižuje. Podle veterinářů jich ještě v roce 2000 fungovalo 26. Nyní je v republice aktivních devět farem, loni skončila farma ve Zbýšově a chov lišek v Křižanovicích, kde ale podle Státní veterinární správy pokračuje chov norků. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace