Zprávy → Domácí5. listopadu  2016 v 06:54  

Nemáme se za co omlouvat. Je to velká konspirační teorie. Divadlo Petra Bezruče se ohradilo proti kritice Zemana

Prezident Miloš Zeman a hejtman Miroslav Novák - Foto:  ČTK

Prezident Miloš Zeman a hejtman Miroslav NovákFoto:  ČTK

Divadlo Petra Bezruče se v prohlášení ohradilo proti obvinění hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka z ČSSD. Ten v pátek nařkl Českou televizi z přípravy provokace manželky Miloše Zemana během návštěvy divadla. Ke kritice se přidal také prezident. Přítomnost televize ale podle divadla neměla nic společného s první dámou a byla plánovaná týdny dopředu. „Skutečně se nemáme, jak nás nabádal pan prezident, za co stydět,“ stojí v prohlášení.

„Přišlo by nám pokrytecké vyřizovat si jakékoliv své názory skrze rodinného příslušníka – v ten moment našeho diváka. Přišlo nám ale stejně pokrytecké sundávat tibetskou vlaku, která na divadle visí už více než 14 dní, a před bezpečnostní jednotkou paní prezidentové ukrývat otevřený dopis, který jsme panu prezidentovi napsali,“ uvedla umělecká šéfka divadla Janka Ryšánek Schmiedtová. 

Ta zároveň upozornila, že vlajka i otevřený dopis byly veřejně vystaveny v divadle i na facebookovém profilu už v době, kdy tým paní Zemanové přijel návštěvu první dámy připravit. 

Nic jsme neskrývali, v žádném případě jsme nechtěli provokovat v rámci divadelního představení, ale také nic předstírat - jen jsme chtěli odehrát reprízu Spalovače mrtvol, což se také stalo,“ popsala Schmiedtová. 

Kdyby to nebylo smutné, je to úsměvné 

Divadlo v prohlášení dál uvedlo, že Česká televize byla na reprízu ohlášena několik týdnů dopředu a natáčela reportáž o představení, nikoliv první dámě. 

„Žádná provokace se neplánovala, to je jedna velká konspirační teorie, a kdyby to nebylo tak smutné, je to vlastně úsměvné. Skutečně se nemáme, jak nás nabádal pan prezident, za co stydět,“ dodala umělecká šéfka divadla. 

Čtěte také: Česká televize chystala v divadle provokaci na první dámu, tvrdí hejtman. Natáčeli jsme představení, brání se redaktoři

Proti tvrzení hejtmana se ohradila i sama Česká televize: „ČT sice skutečně natáčela v Divadle Petra Bezruče, ale natáčeli jsme skvělé divadelní představení Spalovač mrtvol, které je dlouhodobě velmi úspěšné, dlouhodobě vyprodané a natáčeli jsme jej do uměleckého magazínu Divadlo žije!,“ řekla mluvčí Alžběta Plívová. 

S obviněním, že televize v Divadle Petra Bezruče chystala provokaci na Ivanu Zemanovou, přišel končící hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák z ČSSD v pátek. V divadle se podle něj navíc chystala protestní akce proti hlavě státu. 

Na tiskové konferenci mapující návštěvu Miloše Zemana v kraji mimo jiné vyzdvihl, že na budově divadla visela tibetská vlajka. 

Ke kritice se přidal i prezident Miloš Zeman, podle kterého by se divadlo i televize měly za údajnou chystanou provokaci stydět. Terčem kritiky se Česká televize stala také na twitterovém účtu mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.   

Autor:   dp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace