Zprávy → Domácí25. listopadu  2016 v 18:06  

Neznámí vlastníci, redaktoři a neprůhledné finance. Přečtěte, kdo v Česku šíří dezinformace

Dezinformační weby obvykle pracují s vypjatými emocemi - Foto: repro foto Parlamentní listy

Dezinformační weby obvykle pracují s vypjatými emocemiFoto: repro foto Parlamentní listy

Přiživují společenský neklid a strach, produkují nepřesné nebo nepravdivé informace. Na jedné straně demonizují Západ, na druhé chválí Východ. Dezinformační weby získávají na síle a éra sociálních sítí jim dodává čím dál vyšší popularitu. Jejich vlastníci, finanční zdroje i redaktoři přitom často zůstávají běžnému čtenáři naprosto neznámí. Podívejte se na největší české šiřitele hoaxů.

Co do četnosti sdílení mají šiřitelé klamavých informací nad seriózními zprávami navrch. Odhalila to analýza Českého rozhlasu, který srovnal dvacet nejsdílenějších zpráv za poslední rok ze standardních zpravodajských serverů a z dezinformačních webů. 

Čtěte také: 100 nejsdílenějších falešných zpráv v Česku: dezinformace mají větší zásah než pravdivé zprávy

Společným znakem webů zveřejňujících „fake news“ a hoaxy bývají neprůhledné financování a téměř neproniknutelná vlastnická struktura. Typické je pro ně také vydávání tendenčních nebo zcela lživých zpráv bez ohledu na fakta. Autoři článků jsou přitom prakticky vždy anonymní nebo se skrývají za pseudonymy. Zpravodajský web Českého rozhlasu na základě studie think-thanku Evropské hodnoty vybral nejúspěšnější tuzemské servery, které spadají do této kategorie. 

Parlamentní listy 

Web parlamentnilisty.cz funguje už od roku 2008. Za tu dobu se z něj co do návštěvnosti stal podle projektu NetMonitor nejpopulárnější dezinformační portál. Na běžného internetového uživatele přitom mohou kvůli znění své domény Parlamentní listy působit jako oficiální médium Parlamentu ČR. Čtenáři tam narazí na zprávy, komentáře, blogy i profily některých politiků. 

Podle samotného serveru patří mezi jeho stálé partnery i zavedená média, která o tom přitom často vůbec neví. To samé platí i pro státní instituce. Jaká je přesná role těchto partnerů, web neuvádí. 

Titulek článku na serveru Parlamentní listy - Foto: repro foto Parlamentní listy

Titulek článku na serveru Parlamentní listyFoto: repro foto Parlamentní listy

Parlamentní listy provozuje společnost Our Media a.s., kterou spoluvlastní senátor a majitel hazardní skupiny Synot Ivo Valenta. 

Texty Parlamentních listů jsou kromě obsahu typickými také dlouhými a zpravidla útočnými titulky. Vyskytují se zde extrémní názory z různých směrů, obvykle prezentované skrze rozhovory s osobnostmi. Jak si všimli autoři zmiňované analýzy falešných zpráv, takovým rozhovorem, případně přepsáním vyjádření známé osobnosti pro jiné médium, lze dodat neověřitelným, nepravdivým nebo záměrně lživým výrokům konkrétní zdroj a publikovat je s odvoláním na to, že jde o citaci cizího názoru. 

Podle think-tanku Evropské hodnoty přitom na Parlamentních listech "celkově v obsahu vyčnívají názory protievropského a také protiamerického charakteru." 

Svět kolem nás 

Web na doméně svetkolemnas.info začal fungovat v létě 2013. Mottem portálu je "kontroverzní realita“. Věnuje se dění na domácí scéně i v zahraničí, ale i odlehčeným společenským tématům nebo různým záhadám. Redakce je naprosto anonymní. Není znám ani způsob financování nebo vlastníci portálu. 

Doména je nicméně zaregistrovaná na Ondřeje Geršla, který vede také server AC24. Samotný obsah Světa kolem nás často čerpá z konspiračních teorií (typickým příkladem je třeba článek s titulkem "Další konspirační teorie potvrzena. Do Pentagonu nenarazilo letadlo, ale na dálku řízená raketa"). Letos v květnu server Neovlivní.cz upozornil na to, že texty Světa kolem nás odpovídají tomu, jak v Česku funguje ruská propaganda. 

Lajkit.cz 

Článek z rubriky Bizzare na Lajkit.cz - Foto: repro foto lajkit.cz

Článek z rubriky Bizzare na Lajkit.czFoto: repro foto lajkit.cz

Server je funkční zhruba rok. Jeho redaktoři, vedení, vlastníci a financování jsou ale velkou neznámou. Doménu webu má podle think-tanku Evropské hodnoty opět zaregistrovanou Ondřej Geršl. Kromě zpráv z domácí i zahraniční politiky se tu v sekci „Bizzare“ vyskytují třeba informace o mimozemšťanech nebo paranormálních jevech. Jinak je většina obsahu založena na dezinformacích – třeba o tom, že migrační vlnu zorganizovaly USA. 

Svobodné noviny 

Web funguje třetím rokem, identita jeho přispěvatelů je známá, na portálu mají zveřejněny své profily s fotkami. Nachází se mezi nimi třeba nechvalně proslulý mystifikátor Václav Prokůpek, kterého už dříve pořad Reportéři ČT usvědčil z lhaní a mlžení o získaných vysokoškolských diplomech. Evropské hodnoty zmiňují výraznou proruskou orientaci přispěvatelů a nadměrný výskyt dezinformací v textech. 

Česko aktuálně 

Server o sobě tvrdí, že představuje „alternativní zpravodajství bez cenzury, které není sponzorováno žádnou zainteresovanou třetí stranou.“ Web na svých stránkách uvádí, že byl v minulosti několikrát nařčen z šíření hoaxů a proruské propagandy, podle něj se tomu nelze vyvarovat a nečiní tak cíleně. Kdo na Česko aktuálně přispívá a tento obsah tvoří, ale nevíme. Známí nejsou ani vlastníci, doménu má zaregistrovanou David Pelán. 

Server psal třeba o tzv. „majdanizaci Polska“ nebo o migrantech deportovaných z Norska do Ruska, kteří měli obtěžovat dívky na diskotéce v Murmansku. Obě zprávy byly založené na nepravdivých informacích. 

 

Mohlo by vás také zajímat

Král hoaxů: Trumpovi jsem vyhrál volby. Jeho podporovatelé nekontrolují fakta, jen sdílejí články Král hoaxů: Trumpovi jsem vyhrál volby. Jeho podporovatelé nekontrolují fakta, jen sdílejí články

Vymyslel si volební lobby Amišů nebo svatební dodávku gayů. 38letý Paul Horner je mistr ve svém oboru, specializuje se totiž už několik...

 
Všechno špatně. Nejvyšší soud ostře zkritizoval podřízené kvůli osvobození majitelky growshopů Všechno špatně. Nejvyšší soud ostře zkritizoval podřízené kvůli osvobození majitelky growshopů

Drtivé kritice podrobil Nejvyšší soud práci podřízených instancí, které osvobodily provozovatelku dvou growshopů Renatu Zoubelovou. Špatně podle něj zdůvodnily klíčové kroky, opomenuly stěžejní důkazy a řadu těch, které posuzovaly, vyhodnotily chybně....

 
Čtyři bary a 19 tisíc návštěvníků denně. Moskva se může pochlubit největším kluzištěm na světě Čtyři bary a 19 tisíc návštěvníků denně. Moskva se může pochlubit největším kluzištěm na světě

V zasněžené Moskvě tradičně na začátku zimy otevírají kluziště. To největší z nich najdete v rozlehlém areálu moskevského výstaviště, legendárního VDNCH, tedy někdejší sovětské Výstavy úspěchů národního hospodářství. Mezi tamními...

 
 
Autor:  Daniela Brodcová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace