Zprávy → Domácí26. října  2016 v 13:41  

Nový důkaz v kauze Brady? Mám zajímavou zprávu, psal ministr Herman svému strýci v e-mailu

Ministr ukázal e-mail zaslaný strýci 8. září (archivní foto) - Foto: Martin Svozílek

Ministr ukázal e-mail zaslaný strýci 8. září (archivní foto)Foto: Martin Svozílek

Spor mezi ministrem kultury a Pražským hradem pokračuje. Daniel Herman z KDU-ČSL zveřejnil e-mail, který zaslal svému strýci už 8. září po schůzce se Zemanem na slovenském velvyslanectví. Jiřího Bradyho v něm informuje o plánované schůzce s dalajlamou i údajném vydírání ze strany prezidenta republiky. Informoval o tom server Blesk.cz. Celá kauza kolem státního vyznamenání pro Bradyho přitom odstartovala až 21. října. Herman podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka pokračuje v ostudě.

Ministr kultury Daniel Herman údajně napsal svému strýci 8. září e-mail. "Mám zajímavou zprávu. Dnes jsem na slovenské ambasádě mluvil s prezidentem Zemanem. Řekl mi, že Tvé vyznamenání na 28. 10. schválil," uvedl v něm Herman. 

Emailová komunikace Daniela Hermana s Bradyovými po Hermanově schůzce s prezidentem Zemanem na slovenském velvyslanectví - Foto: Lara Brady

Emailová komunikace Daniela Hermana s Bradyovými po Hermanově schůzce s prezidentem Zemanem na slovenském velvyslanectvíFoto: Lara Brady

"Ale hned dodal, že jestli se setkám s dalajlamou, který má přijet v polovině října do Prahy, tak že to zruší. Slyšeli to ještě dva ministři (Mládek a Ťok) a slovenský velvyslanec Weiss, kteří u toho byli," dodal ministr kultury. 

Ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO před několika dny sice potvrdil, že na slovenské ambasádě byl, soukromému rozhovoru prezidenta Zemana s ministrem kultury Hermanem ale prý nevěnoval pozornost. 

Ovčáček: Podivné důkazy 

Ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD novinářům sdělil, že byl svědkem rozhovoru prezidenta Miloše Zemana s ministrem kultury Danielem Hermanem na slovenské ambasádě. V době, kdy jejich debatu sledoval, prý ale nepadlo nic o udělování státních vyznamenání nebo o Hermanově strýci Jiřím Bradym. 

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček označil e-maily za "podivné" důkazy. "Ministr Herman pokračuje v ostudě. Jako náhlý 'důkaz' má posloužit podivný mail," napsal mluvčí na sociální síti Twitter. 

Čtěte také: Rychetský zkritizoval Zemana. Neomalenost, napsal kvůli neudělení vyznamenání Bradymu

Spor o vyznamenání 

Aféru odstartovalo Hermanovo vyjádření, podle kterého mu Zeman řekl, že jeho strýce Jiřího Bradyho škrtne ze seznamu oceněných, pokud se ministr sejde s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Informoval o tom v pátek 21. října server Aktuálně.cz. 

Jiří Ovčáček na úterní tiskové konferenci na Pražském hradě - Foto: Filip Jandourek

Jiří Ovčáček na úterní tiskové konferenci na Pražském hraděFoto: Filip Jandourek

Jiří Brady na seznamu vyznamenaných údajně nejprve byl. Herman se s dalajlamou setkal minulý týden, Brady se ale na seznamu předloženém den poté premiérovi Bohuslavu Sobotkovi z ČSSD ke spolupodpisu už neobjevil. 

Hrad tuto verzi odmítá s odůvodněním, že Brady na seznamu vyznamenaných nikdy nebyl. Mluvčí prezidenta Ovčáček popřel, že by Miloš Zeman v seznamu vyznamenaných škrtal. Podle jeho vyjádření byl dokument už nějaký čas uzavřen. 

Prezident podle svého mluvčího zváží, že by Bradyho ocenil při vhodné příležitosti. 

Čtěte také: Státní vyznamenání nelze vynucovat nátlakovou kampaní, řekl Ovčáček o kauze Brady. Forejt otázky smetl

"Aby dal najevo, že k neudělení vyznamenání panu Bradymu nemá politické motivy, je pan prezident připraven učinit gesto dobré vůle a zvážit ocenění pana Bradyho při vhodné příležitosti," uvedl v úterý na tiskové konferenci Ovčáček. 

Brady ale podle své ženy Terezy o ocenění z rukou prezidenta republiky za současné situace nestojí. K udělení vyznamenání Zemana vyzvala řada čelných českých politiků. Část z nich se kvůli aféře nezúčastní ceremoniálu na Pražském hradě 28. října. 

Jiří Brady - Foto: Filip Jandourek

Autor:  Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace