Zprávy → Domácí12. listopadu  2016 v 19:22  

Nový ministr Ludvík sežene pro zdravotnictví víc peněz, doufá lékařská komora. Na změny má ale málo času

Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) - Foto: Šárka Ševčíková

Nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD)Foto: Šárka Ševčíková

Česká lékařská komora si hodně slibuje od nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka z ČSSD. Doufá, že sežene víc peněz a bude dobře řídit resort. Zaznělo to na sobotním sjezdu komory.

Komora vidí velký problém ve stále rostoucích nákladech na léčbu. I přes to, že by se finance ve zdravotnictví měly navyšovat, nebude jich prý v budoucnu dost. Peníze by mohl ale sehnat právě Ludvík. 

„My si slibujeme, že přijde někdo, kdo bude u moci pouze jedenáct měsíců, což je možná výhoda i nevýhoda, protože má málo času, na druhou stranu o to víc se bude snažit. O to víc mohou ty věci jít rychle. My si od toho slibujeme, že i on bude schopen, třeba jak je schopen do nemocnice sehnat peníze od zdravotních pojišťoven, že bude schopen sehnat peníze pro resort a bude ho řídit takovým způsobem, že to manažersky zvládne,“ řekl mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. 

Čtěte také: Změny ve vládě: Němečka nahradí ředitel nemocnice Motol Ludvík, Dienstbiera poslanec Chvojka

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček - Foto: Noemi Fingerlandová

Ministr zdravotnictví Svatopluk NěmečekFoto: Noemi Fingerlandová

Lékaři na sjezdu také kritizovali odstupujícího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Komora tvrdí, že je zdravotnictví v personální a ekonomické krizi. 

Podle předsedkyně Revizní komise České lékařské komory Jany Vedralové se problémy ještě zhoršily. 

„Komora už nemůže garantovat úroveň zdravotní péče. Na to všechno jsme ho upozorňovali a v tomto nekonal. Faktem je, že tenhle problém překračuje možnosti ministra zdravotnictví, chtělo by to celou vládu a upozorňovali jsme na to i ministerského předsedu. A nic se neděje,“ řekla Vedralová. 

Podle Němečka vláda většinu požadavků plní. Hájil se i tím, že peníze do zdravotnictví za jeho působení přitékaly třeba navýšením plateb za státní pojištěnce. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace