Zprávy → Domácí26. října  2016 v 08:44  

Odbory: Důl Paskov skončí přístí rok v lednu. Peníze na odstupné ale nejsou

OKD chce zavřít Důl Paskov na konci ledna (archivní foto) - Foto:  OKD, a. s.

OKD chce zavřít Důl Paskov na konci ledna (archivní foto)Foto:  OKD, a. s.

Těžební firma OKD plánuje uzavřít Důl Paskov nejpozději 31. ledna příštího roku. Oznámilo to podle odborů vedení společnosti. Firma ale nemá peníze na vyplácení odstupného podle kolektivní smlouvy. OKD je už téměř půl roku v úpadku. Stále ale není jasné, kdy přijdou o práci horníci z nejvíce ztrátových dolů.

Vybledlé oznámení na nástěnce u ředitelství OKD potvrzuje, že odboráři jsou ve stávkové pohotovosti už osm měsíců. Nejistota ohledně toho, kdy budou horníci v Dole Paskov fárat naposledy, je znát všude. 

Konec ztrátového dolu k 31. lednu a zrušení sociálního programu pro horníky, takový je plán vedení firmy, řekl po dalším společném jednání jeden z odborových předáků v OKD Jiří Zátopek. Nikdo ale podle něj neví, co propuštění dostanou. Jestli vůbec něco. 

 

Odbory: Důl Paskov skončí přístí rok v lednu. Peníze na odstupné ale nejsou. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl.

Vložit na svůj web

„Na odstupné podle sociálního programu, který byl schválen v roce 2014, nemá. Je tam garantován až dvanáctinásobek. Navíc jsme se teď dověděli vlastně to, co už jsme věděli, že zatím nemají ani na ten trojnásobek,“ dodává Zátopek. 

Odhaduje, že výpovědi by se mohly na Paskově rozdávat zhruba za měsíc. „Jelikož zase tvrdí, že nemusejí dodržet ani zákonné lhůty ve výpovědích, když je firma v insolvenci, tak je chtějí rozdávat někdy v listopadu. Nevím,“ krčí rameny odborář. 

Čtěte také: Cena uhlí prudce roste. Zdražování může ovlivnit útlum těžby v OKD, říká analytik

Všechny termíny a podrobnější informace zatím končí u věřitelského výboru. Ještě o ničem nerozhodl. „Do té doby, než dostaneme i jejich nějaké zásadní stanovisko, rozhodli jsme se, že situaci okolo dolu Paskov nebudeme komentovat,“ konstatoval mluvčí OKD Ivo Čelechovský. 

Odboráři mají strach z nepokojů a protestů přímo na šachtách. Předseda největší odborové organizace na dolech Jaromír Pytlík i proto nechce spekulovat o tom, co bude dál. 

Na Dole Paskov pracuje zhruba 1600 lidí. Mnoho z nich řeší nejistotu tak, že jsou doma na nemocenské. 

Počty zaměstnanců OKD - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Martin Knitl

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace