Zprávy → Domácí8. listopadu  2016 v 11:51  

Olomoucký kraj má nové vedení. Hejtmanem se stal Oto Košta z vítězného hnutí ANO

Lídr hnutí ANO v Olomoucké kraji Oto Košta - Foto:  Český rozhlas

Lídr hnutí ANO v Olomoucké kraji Oto KoštaFoto:  Český rozhlas

Novým hejtmanem Olomouckého kraje je lídr vítězného hnutí ANO Oto Košta. Zvolili ho v úterý zastupitelé na své ustavujícm zasedání. V čele úřadu nahradil Jiřího Rozbořila z ČSSD. V předchozím volebním období vládla Olomouckému kraji právě koalice sociálních demokratů s KSČM.

Pro Otu Koštu v úterý hlasovalo celkem 35 z 54 přítomných zastupitelů. Nový hejtman jim řekl, že za své priority ve funkci považuje zlepšení dopravní infrastruktury, snížení zadluženosti Olomouckého kraje a investice. 

Prvním náměstkem má být podle koaliční smlouvy lídr ČSSD a poslanec Jiří Zemánek, druhým Jan Zahradníček z ANO a třetím lídr ODS Dalibor Horák. Počet náměstků hejtmana se zřejmě zvýší z dosavadních šesti na sedm. 

Olomoucký kraj v následujících čtyřech letech povede koalice složená z ANO, ČSSD a ODS. V 55členném zastupitelstvu Olomouckého kraje má 30 hlasů. 

Čtěte také: ANO a ČSSD budou v Olomouckém kraji vládnout s ODS. Rozdělily si posty náměstků i křesla v radě

V novém zastupitelstvu získalo ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj bude mít sedm mandátů. Šesti mandáty bude disponovat hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. 

V jedenáctičlenné krajské radě pak bude mít podle koaliční smlouvy ANO šest míst, tři obsadí ČSSD a dvě připadnou ODS. 

Lidovci respektovali závěr vyjednávání o nové koalici a odešli do opozice. „My budeme velmi bedlivě sledovat jejich kroky, budeme k jejich řešením přikládat náš oponentní pohled. Budeme prostě dělat hlídacího psa demokracie, tedy to, co se od slušné, konstruktivní, ale přísné opozice očekává,“ připomíná lídr KDU-ČSL Ivo Slavotínek. 

Zastupitelé Olomouce podepisují slib. Na fotografii nově zvolený hejtman Oto Košta - Foto: Lenka Kratochvílová

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace