Zprávy → Domácí11. listopadu  2016 v 11:17  

Opozice o české zahraniční politice: Je slabá, nesrozumitelná, riskantní a směřuje na východ

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) - Foto: Tomáš Adamec

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)Foto: Tomáš Adamec

Česká zahraniční politika je slabá a nesrozumitelná, řekl v pátek ve sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Podle Františka Laudáta (TOP 09) směřuje na východ, což je podle něho riskantní. Pravice volá po širší debatě politických sil, z níž by vzešla shoda na cílech zahraniční politiky. Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že páteční sněmovní diskusi za takové jednání nepovažuje.

"Poslední vývoj událostí jasně ukazuje, že aby Česko uspělo v obhajobě národních zájmů, musí mít jasnou zahraniční politiku, která má širokou podporu," zdůraznil Fiala v úvodní debatě před hlasováním o programu mimořádné schůze, kterou pravice vyvolala. 

Fiala soudí, že nejenže neexistuje shoda mezi koalicí a opozicí, ale ani samotná vláda nemá jednotné postoje. 

Herman a dalajlama 

"Setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou a chaotická reakce vlády je jen špička ledovce," uvedl Fiala. Následné pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů podle něho nedává smysl obsahově ani politiky. 

Čtěte také: Herman nedodržuje zahraniční politiku vlády, tak proč v ní zůstává, řekl Ovčáček

Nejednota podle Fialy vytváří zmatek a vakuum, které zaplňuje prezident Miloš Zeman. Jeho aktivity vedou ke zpochybnění euroatlantického směřování, soudí předseda ODS. 

Filip naopak soudí, že prezident ze zahraniční politiky nevybočil. "Nepamatuji si větší sjednocení postupů prezidenta a vlády, než je teď," řekl předseda KSČM. Očekává, že kabinet vysvětlí, jakou změnu musí udělat v koncepci zahraniční politiky poté, co se Británie rozhodla odejít z EU a změnily se poměry nejen v Evropě, ale v unii samotné. Na to má podle Filipa sněmovna nárok. 

Ve vystoupení se zmínil i o debatě o budoucí podobě Evropské unie a o volbě nového prezidenta Spojených států. "Čekají nás neklidné časy, na něž musíme být připraveni, abychom uhájili národní zájmy," podotkl Fiala. 

Diskuze o zahraniční politice 

Jeho postoj podpořil Laudát. "Nabízíme vstřícnou ruku, aby se více diskutovalo o zahraniční politice," řekl předseda klubu TOP 09 a Starostů. Ve světě podle něho dramaticky narůstá napětí, přičemž Česko směřuje na východ. Vláda by podle něho měla přiznat, že její ekonomická diplomacie v hledání nových trhů na východě selhala. Kabinet je navíc podle Laudáta přeborníkem v okopávání Evropské unie a až za hranou okopávání a zpochybňování obranné aliance. 

"Děláte riskantní politiku," prohlásil Laudát. Varoval před tím, že se Česku může uzavřít přístup k nejmodernějším západním technologiím. 

Čtěte také: Trump ví, kde leží Česko, komentoval Sobotka americké volby, Telička a Gazdík se bojí izolacionismu

Opoziční strany požádaly o svolání mimořádné schůze minulý týden. Zda bude její program schválen a bude se moci rozvinout širší diskuse o zahraniční politice, není jisté. 

Sobotka: Čína je důležitý partner 

Česká zahraniční politika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) transparentní, má jasné priority a koncepci schválenou loni všemi členy vlády. Koncepce počítá s Čínou jako důležitým ekonomickým a politickým partnerem. Je třeba k tomu přistupovat s chladným rozumem, ne s hysterií, řekl dnes poslancům premiér v reakci na výtky pravicové opozice, podle níž je zahraniční politika ČR nesrozumitelná a nejednotná. 

"Souhlasím s tím, že nejednotnost zahraniční politiky nás poškozuje. Proto jsem hned na úvod zmínil fakt, že máme transparentní zahraniční politiku a že máme schváleny klíčové dokumenty, které ji rámují," uvedl premiér. 

Čtěte také: Neodstoupím. Zpovídám se premiérovi, ne Zemanovi, reaguje Herman na prezidentovu výzvu

"Říkáme v zahraničí totéž, co říkáme tady doma. A byl bych rád, aby to platilo pro všechny, kdo naši zemi v zahraničí reprezentují," dodal předseda vlády, aniž byl konkrétnější. 

Předseda opoziční ODS Petr Fiala nicméně připomenul rozmíšky mezi členy vlády, k nimž vedlo oficiální setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Fiala také poukázal na roli prezidenta Miloše Zemana, který podle něj nenaplňuje v duchu ústavy vládní diplomacii, ale stal se autonomním. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace