Zprávy → Domácí9. listopadu  2016 v 13:21  

Označují mě za českého Trumpa. Neberu to jako urážku, ale ocenění, řekl k výsledkům voleb Zeman

Prezident Miloš Zeman při projevu ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem - Foto:  ČTK

Prezident Miloš Zeman při projevu ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentemFoto:  ČTK

Mám velikou radost z výsledku amerických prezidentských voleb. Chtěl bych srdečně poblahopřát Donaldu Trumpovi, řekl ve středu prezident Miloš Zeman. Pozval ho také na návštěvu Česka. Zeman naopak kritizoval média, výzkumy veřejného mínění i amerického velvyslance Andrewa Schapira. Trump se stane 45. prezidentem Spojených států amerických. O jeho vítězství se rozhodlo kolem půl deváté ráno našeho času. Posledním státem, který svými dvaceti voliteli potvrdil Trumpovo vítězství, byla Pensylvánie.

„Mám velikou radost z výsledku amerických prezidentských voleb a chtěl bych srdečně blahopřát panu Donaldu Trumpovi,“ řekl na úvod Miloš Zeman. 

 

Projev Miloše Zemana k vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách.

Vložit na svůj web

„Souhlasím s jeho názory jak na migraci, tak i na boj proti islámskému terorismu,“ uvedl prezident. „Vážím si i způsobu Trumpova vystupování. Mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně. Vyhýbá se politické korektnosti, která je spíše sbírkou nicneříkajících frází,“ vysvětlil Zeman. 

„Dnes jsem odeslal nově zvolenému prezidentovi blahopřejný dopis, kde jsem ho mimo jiné pozval na návštěvu České republiky,“ uvedl prezident. „Někteří novináři mě označují za českého Donalda Trumpa. Vždy jsem toto označení bral nikoli jako urážku, ale naopak jako ocenění,“ poznamenal Zeman. 

Kritika médií, průzkumů i amerického velvyslance 

Český prezident ve svém projevu kritizoval média. Volby podle něj prokázaly vůli amerického lidu nenechat sebou manipulovat. Převážná většina médií totiž byla proti Trumpovi, uvedl český prezident. „Média nemají tvoři veřejné mínění, ale informovat,“ dodal Zeman. 

Ve svém projevu se také opřel do amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira „Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je třeba ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentovi republiky, kam má, nebo spíše nemá cestovat, a který se jako téměř jediný z velvyslanců ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě,“ dodal Zeman. 

Americká ambasáda už prezidentova slova popřela. Schapiro se podle tiskového oddělení ceremonie na Pražském hradě 28. října zúčastnil. Americký velvyslanec seděl podle informací Zpravodajského webu Českého rozhlasu u německého velvyslance v Česku Arndta Freytaga von Loringhovena a oba byli ve Vladislavském sále vlevo vzadu.  

Německé velvyslanectví v Česku odmítlo informaci potvrdit, nebo vyvrátit. Na dotaz Zpravodajského webu Českého rozhlasu tiskové oddělení uvedlo, že se k celé situaci nemohou vyjadřovat. 

Čtěte také: 5 věcí, které definovaly život i prezidentskou kampaň Donalda Trumpa

Zeman také zkritizoval průzkumy veřejných mínění. „Podobně jako u nás v případě krajských voleb, tak i v případě amerických voleb se výzkumníci veřejného mínění totálně zmýlili. Měli bychom se zamyslet nad tím proč," konstatoval Zeman. 

„Citoval bych Jana Wericha: ‚Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze.‘ Chtěl bych vzkázat americkým i českým výzkumníkům veřejného mínění, aby neprodávali teplou vodu a uvědomili si, že když to neumí, tak to nemají dělat. Jediným skutečným výzkumem veřejného mínění jsou volby,“ uzavřel český prezident. 

Blahopřejný dopis Miloše Zemana americkému prezidentovi

Vážený pane zvolený prezidente,
s velkou radostí se připojuji ke gratulacím k Vašemu zvolení prezidentem Spojených států amerických.
Když jsem Vám během vypjaté předvolební kampaně jako jeden z mála evropských lídrů vyjadřoval podporu, věděl jsem, že ve Vaší osobě by Spojené státy zvolily prezidenta s novým a neotřelým pohledem na celou řadu politických témat. Mí političtí oponenti mě nazývali „českým Donaldem Trumpem“, protože si povšimli, že s Vámi sdílím stejný pohled na boj proti terorismu a takzvanému Islámskému státu nebo globální migraci. Přiznávám, že jsem vždy byl na tuto nálepku hrdý a nikdy jsem ji nepovažoval za urážku.
Dlouho před volebním dnem jsem byl také přesvědčen, že Vaším zvolením bude započata nová fáze česko-amerických vztahů a transatlantické spolupráce. Dobré vztahy mezi našimi zeměmi mají dlouhou tradici. Ve Spojených státech žije největší česká krajanská komunita v zahraničí. Vaše země je největším mimoevropským obchodním partnerem českých exportérů. Česká republika a USA těsně spolupracují na nejdůležitějších zahraničněpolitických tématech dnešního světa, jako je boj proti terorismu nebo podpora v Sýrii. Naše země sdílí společné hodnoty demokracie a svobody. Spojené státy americké jsou již dlouho naším skutečně strategickým partnerem.
Vážený pane zvolený prezidente, Česká republika jakož i já osobně se těšíme, že ve spolupráci s Vámi a Vaší administrativou budeme pokračovat v rozvoji blízkých vztahů mezi našimi zeměmi. Doufám, že brzy navštívíte Českou republiku, kam Vás mám tu čest pozvat. Ještě jednou Vám gratuluji!
S úctou Miloš Zeman, prezident České republiky 

Budoucí americký prezident Donald Trump ve svém prvním projevu nejprve poděkoval demokratické soupeřce Hillary Clintonové. Následně vyzval Američany k jednotě. 

Čtěte také: První projev Donalda Trumpa: Slibuji, že budu prezidentem všech Američanů

„Nyní přišel čas, aby se Amerika opět spojila. Republikáni, demokrati, nezávislí. Přišel čas, abychom se opět spojili v jeden sjednocený národ. Slibuji každému občanovi naší země, že budu prezidentem všech Američanů,“ řekl Trump. 

Dodal také, že v zahraniční politice chce s každým jednat spravedlivě. „Chci říct světovému společenství, že i když budeme americké zájmy stavět nade vše, budeme rovně a spravedlivě zacházet se všemi národy světa,“ dodal Trump. 

„Kampaň skončila, naše práce ale teprve začíná," uzavřel budoucí 45. prezident Spojených států amerických.  

Donald Trump, budoucí prezident USA - Foto:  Reuters

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace