Zprávy → Domácí20. října  2016 v 14:00  

Patolízalství, kritizují nevládní organizace prohlášení o jednotné Číně

Návštěva dalajlamy a jeho setkání s některými českými politiky vedly nejvyšší představitele státu k vydání společného prohlášení - Foto: Filip Jandourek

Návštěva dalajlamy a jeho setkání s některými českými politiky vedly nejvyšší představitele státu k vydání společného prohlášeníFoto: Filip Jandourek

Člověk v tísni, česká pobočka Amnesty International a další nevládní organizace kritizují společné prohlášení nevyšších ústavních činitelů České republiky. Ti po návštěvě dalajlamy sepsali prohlášení, že podporují jednotnou Čínu. Podle nevládních organizací takové prohlášení poškozuje obraz Česka ve světě a označily ji za patolízalství.

Patnáct českých nevládních organizací zareagovalo na prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů České republiky k setkání dalajlamy s některými členy vlády. Organizace, mezi nimi například Člověk v tísni nebo Forum 2000, tvrdí, že Česko je suverénní demokratickou zemí. Proto nevidí důvod, proč by měli nejvyšší představitelé ujišťovat o své náklonosti otevřenými dopisy. 

Podle ředitelky z Asociace pro podporu demokracie a lidských práv Sabiny Malcové ústavní činitelé podnikli krok, ke kterému nebyli nijak nuceni. „Jsme demokratická země a naši nejvyšší vládní činitelé se zachovali servilním a patolízalským způsobem. Myslíme si, že tím poměrně dost poškodili zahraniční politiku České republiky a její vnímání ve světě,“ prohlásila Malcová. 

Čtěte také: ANKETA: 'Akt řiťolezectví i adekvátní reakce,' myslí si poslanci o sporu kolem dalajlamy


Společné prohlášení prezidenta, premiéra a předsedů obou parlamentních komor vydalo ministerstvo zahraničí. V prohlášení se píše třeba to, že česká politika směrem k Číně vychází z principů strategického partnerství mezi zeměmi. Je v něm zmíněný také vzájemný respekt ke svrchovanosti a územní celistvosti Číny. 

Autor:  Andrea Kubová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace