Zprávy → Domácí25. listopadu  2016 v 17:55  

Podívejte se, kde jsou v Česku opuštěné domy. Dobrovolníci jich do mapy zakreslili 1400

V Česku je minimálně 1444 prázdných domů. - Foto:  prazdnedomy.cz

V Česku je minimálně 1444 prázdných domů.Foto:  prazdnedomy.cz

Osm dobrovolníků dva roky mapuje na webu Prázdné domy nevyužívané stavby napříč Českou republikou. V hlavním městě je takových domů přes 250, řada z nich se nachází v nejatraktivnějších částech Prahy.

„Asi všude v České republice mají lidé ve svém okolí prázdné budovy a projekt vznikl z frustrace z toho, že člověk s tím nemůže moc dělat,“ vysvětluje grafička Dita Krouželová. 

Ona a dalších sedm dobrovolníků v prosinci založili web Prazdnedomy.cz. Od prosince 2014 na něm zaevidovali 1444 prázdných domů. 

Čtěte také: OBRAZEM: Luxus v oblacích. Na Pankráci dokončují nejvyšší bytový dům v Česku V Tower

„Jsme přesvědčeni, že postavený dům nemá být prázdný. Dlouhodobě prázdný dům představuje pro svou lokalitu potíže, přitahuje negativní sociální jevy a snižuje hodnotu okolních nemovitostí,“ uvádí skupina na svých stránkách. 

„Nemáme zmapováno vše, databáze je živý organismus, neustále ji doplňujeme a něco se zbourá nebo zrekonstruuje. Jako prázdný dům zařazujeme i ten, který má obsazený parter s obchody, ale zbytek domu je nevyužívaný. Například Dům uměleckého průmyslu nebo Mottlův dům,” popsala práci Krouželová Českému rozhlasu Plus

Dobrovolníci se v současnosti soustředí na medializaci nevyužitých staveb, jejich službu už ale využila i městská část Praha 7, která požádala o zmapování prázdných domů na svém území. Ty se dají využít různě. V nevyužívaném paláci v pražské Cihelné ulici se například odehrál letos už pátý ročník přehlídky tvorby vysokých uměleckých škol s názvem Pokoje. V rámci něj dostanou ateliéry možnost přetvořit prázdné místnosti dle svých představ a vytvořit tak pro návštěvníky netradiční výstavu.  

V rámci projektu organizují dobrovolníci i tematické vycházky. Na nich mluví o majitelích i o historii jednotlivých staveb a účastníky učí podle čeho rozeznat prázdný dům. Poznávacími znaky jsou například nepopsané zvonky, vymlácená okna nebo přídavný zámek na dveřích.  

Podívejte se na mapu prázdných domů v Česku: 
Autor:  Iva-Hedvika Zýková, Jan Bartoněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace