Zprávy → Domácí17. listopadu  2016 v 09:15  

Politici u památníku 17. listopadu: O demokracii musíme pečovat, řekl Sobotka. Ohrožená není, prohlásil Babiš

Ministr financí Andrej Babiš (uprostřed) přišel 17. listopadu na Národní třídu v Praze. Doprovázeli ho ministr obrany Martin Stropnický (druhý zprava) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (vpravo) - Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Ministr financí Andrej Babiš (uprostřed) přišel 17. listopadu na Národní třídu v Praze. Doprovázeli ho ministr obrany Martin Stropnický (druhý zprava) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (vpravo)Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Lidé přicházejí od čtvrtečního rána se svíčkami a květinami k památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídu v Praze. K prvním patřili i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, předseda Senátu Milan Štěch ze stejné strany a šéf hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš.

„Je důležité o svobodu a demokracii pečovat, získávat pro ni podporu, což není vždycky jednoduché," řekl novinářům Sobotka. 

Mnoha lidem se podle něho nežije dobře, a proto jsou na demokracii naštvaní. Pokud si má demokracie a svoboda podporu udržet, je podle ministerského předsedy důležité, aby měl demokratický stát silný sociální rozměr. 

Čtěte také: 17. listopad bez Zemana. 'Dobrovolně absentoval' i Havel a Klaus, ten kvůli únavě

Sobotka, kterého doprovodili taky ministři Jan Mládek a Lubomír Zaorálek a místopředseda ČSSD Martin Starec, soudí, že demokratický systém nenaplnil všechna očekávání listopadu 1989. „Přesto si myslím, že to bylo správné rozhodnutí," dodal. 

Pietní akt k uctění událostí roku 1939 a listopadových událostí 1989 se uskutečnil 17. listopadu v Praze. Přítomen byl i předseda vlády Bohuslav Sobotka (uprostřed) a náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář (v pozadí) - Foto:  ČTK, Michal Krumphanzl

Babiš označil svobodu a demokracii za největší hodnoty. „Nemyslím si, že by svoboda a demokracie byly ohroženy, jak se to dnes snaží někdo lidem namlouvat a vytvářet špatnou náladu," řekl novinářům. 

„Měli bychom bojovat hlavně za dobrou náladu, společnost by se měla spojovat," uvedl ministr. V současnosti není taková doba, aby se prezident a vláda musely měnit na náměstích, dodal Babiš. 

Čtěte také: 17. listopad není jen dnem studentů. Je to také výročí poslední ‚justiční vraždy‘ v Československu

K památníku s ním přišli taky ministři Martin Stropnický, Karla Šlechtová a Robert Pelikán a pražská primátorka Adriana Krnáčová z jeho hnutí. 

U památníku stál i muž s transparentem proti politikům. Stálo na něm, že je z politiků „zhnusen" včetně prezidenta a „fracka tiskového mluvčího Ovčáčka". 

Na Národní třídě zasáhla 17. listopadu 1989 tehdejší komunistická policie proti studentskému průvodu. Událost odstartovala takzvanou sametovou revoluci, která znamenala pád socialismu v někdejším Československu. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace