Zprávy → Domácí25. října  2016 v 07:34  

Poslanecká sněmovna bude projednávat protikuřácký zákon. Platit by měl na konci května

Protikuřácký zákon je ve sněmovně už podruhé - Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Protikuřácký zákon je ve sněmovně už podruhéFoto: Fotoservis Evropského parlamentu

Zákon o zákazu kouření v restauracích a na veřejných místech bude v úterý projednávat poslanecká sněmovna. Poslanci budou moci ve druhém čtení předložit pozměňovací návrhy.

Některými se už zabýval zdravotnický výbor na začátku října. Na příklad podpořil zákaz kouření během jízdy v autě s dětmi. Výbor byl ale proti návrhu Marka Bendy (ODS), který chce zavést kuřárny. 

Bendovi se pojednání zdravotnického výboru nelíbilo, že se ministerstvo zdravotnictví pozměňovacími návrhy nezabývá. „Ministerstvo se nad návrhy nezamýšlí a říká: My jsme proti, protože koalice se tak dohodla. Je to takové lehoulince nedůstojné,“ řekl Benda. 

Čtěte také: Zákaz kouření může platit i v autech s dětmi. Návrh prošel zdravotnickým výborem

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nesouhlasí s jakoukoliv změnou vládní předlohy. „Dohoda předsedů všech tří koaličních stran byla taková, že předložíme znovu návrh tak, jak ho schválila sněmovna s výjimkou kuřáckých budek pana poslance Bendy, a v tomto znění ho podpoříme. Já tu dohodu držím,“ řekl Němeček. 

Protikuřácký zákon je ve sněmovně už podruhé. Napoprvé ji většina zákonodárců, včetně poslanců vládního hnutí ANO, odmítla. Poslancům ANO se nelíbilo zřizování kuřáren, které navrhoval právě Benda. 

Vládní koalice považuje zákon za svou prioritu. Původně měl platit od letošního Silvestra, ale účinnost nakonec posunulo ministerstvo až na konec května. 

Autor:  Mikuláš Klang

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace