Zprávy → Domácí24. října  2016 v 13:18  

Posudek tajných služeb k žádosti o občanství zůstane neveřejný, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud v Brně zamítl návrh na zrušení části zákona o státním občanství (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Ústavní soud v Brně zamítl návrh na zrušení části zákona o státním občanství (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o státním občanství, podle které se k žádosti o udělování českého státního občanství vyjadřují policie a zpravodajské služby. Pokud jejich negativní stanovisko obsahuje utajované informace, žadatel se k němu nedostane, a v důsledku tak nezjistí přesné důvody, proč občanství nezískal.

"Ústavní soud dospěl k závěru, že napadená právní úprava sleduje legitimní cíl, kterým jsou bezpečnostní zájmy státu," uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. 

Na soud se obrátil pravoslavný duchovní ruského původu, který dlouhodobě žije v Česku. Ten nesouhlasil s tím, že úřady zamítly jeho žádost o české občanství. Ve stížnosti muž poukázal na to, že rozhodnutí není důkladně odůvodněné a není možné je soudně přezkoumat. 

Právní zástupce muže, který podal stížnost, překvapený ze závěru Ústavního soudu nebyl. "Proces jsme vnímali tak, že nešlo ani tak o odebrání možnosti státu rozhodovat o tom, komu udělí, nebo neudělí státní občanství," uvedl zástupce Filip Schmidt. 

"Nicméně v tom konkrétním případě jsme se snažili poukázat na to, že za určitých okolností může docházet k porušení práva na spravedlivý proces, které se vztahuje nejen na občany České republiky, ale i na cizince," dodal. 

Bezpečnost státu 

Podle něj jeho klient žije v Česku bezmála dvě desítky let, poukázal také na to, že dotyčný navíc už deset let disponuje povolením k trvalému pobytu. Schmidt doplnil, že jeho klient si nebyl vědom žádné okolnosti, která by mohla představovat jakékoliv ohrožení bezpečnosti státu. 

Ustanovení přesně říká, že k žádosti o udělení státního občanství podané člověkem starším 15 let si ministerstvo vyžádá stanoviska policie a zpravodajských služeb. Stanoviska se ovšem nestávají součástí spisu, pokud obsahují utajované informace. 

Když policisté nebo zpravodajci ve stanovisku napíšou, že žadatel představuje riziko, úředníci vnitra pak v odůvodnění rozhodnutí pouze uvedou, že žádost zamítli "z důvodu ohrožení bezpečnosti státu". Žadatel tedy přesné důvody nezná. Bránit se může rozkladem k ministrovi, žalobu podat nelze. 

Ohrožení lidských životů 

Podle důvodové zprávy k zákonu o státním občanství nelze připustit, aby se žadatel o občanství, jehož působení ohrožuje základní bezpečnostní zájmy státu, seznamoval s obsahem stanoviska policie a zpravodajců. 

Mohlo by to prý ovlivnit operace kriminalistů i tajných služeb, případně dokonce ohrozit lidské životy. Taktéž podle vyjádření vlády, odeslaného k Ústavnímu soudu letos na jaře, je zákonné omezení logické a ústavnímu pořádku nijak neodporuje. Vláda doporučila návrh na zrušení části zákona zamítnout. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace