Zprávy → Domácí30. listopadu  2016 v 16:06  

Pozdní příchod do práce: pokud se příčina nedala předvídat, měla by stačit omluva, tvrdí právník

Kvůli náledí můžete pozdě přijít do práce (ilustrační foto) - Foto: Michal Malý

Kvůli náledí můžete pozdě přijít do práce (ilustrační foto)Foto: Michal Malý

Právník z ministerstva práce a sociálních věcí Petr Hůrka tvrdí, že o postihu za pozdní příchod do práce by měla rozhodovat předvídatelnost příčiny. Zaměstnanec ale nemůže v žádném případě dostat pokutu.

Zaměstnavatel může zaměstnanci udělit kvůli pozdnímu příchodu pracovní volno bez náhrady mzdy. „Pokud by zaměstnavatel souhlasil a já chtěl, mohl bych ho nadpracovat,“ řekl Hůrka. Jako poslední varianta, která by podle právníka měla přijít v úvahu až jako poslední možnost, je vybrání dovolené. 

„Jako zaměstnanec bych měl plánovat svou cestu a volit dopravní prostředek tak, abych se do práce včas dostal, to říká právní předpis,“ vysvětlil Hůrka. 

Čtěte také: V centru Prahy praskl vodovod. Sokolská ulice je zcela uzavřená, na magistrále se tvořily kolony

O reakci zaměstnavatele na pozdní příchod by podle právníka měla rozhodovat předvídatelnost příčiny. Pokud v předpovědi hlásili, že bude sněžit a bude ledovka, měl by podle toho člověk zvolit cestu i čas do práce. 

Za více výtek může následovat vyhazov 

„Například havárie na pražské magistrále byla první den nepředvídatelná. Ale ten druhý den už měl zaměstnanec zvolit jiný dopravní prostředek,“ řekl Hůrka. Pokud byla příčina nepředvídatelná, může zaměstnavateli stačit omluva. 

Šéf ale v žádném případě nemůže zaměstnanci udělit pokutu. „Může dostat výtku, pokud by se neomluvil,“ řekl právník. Za více výtek může hrozit zaměstnanci i vyhazov. 

Pokud se zpozdí prostředek hromadné dopravy, máte nárok na vystavení dokladu o zpoždění pro zaměstnavatele. „Potvrzení vydávají České dráhy, horší je to s nějakými lokálními, zejména autobusovými dopravci,“ dodal právník. 

Autor:  Denisa Šindlerová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace