Zprávy → Domácí29. října  2016 v 14:50  

Předseda komunistů Filip vyzval Hermana k rezignaci. Chtějí se zviditelnit, oponuje ministr

Předseda KSČM Vojtěch Filip - Foto: Filip Jandourek

Předseda KSČM Vojtěch FilipFoto: Filip Jandourek

Předseda komunistů a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip vyzývá ministra kultury Daniel Hermana (KDU-ČSL) k rezignaci, Herman to považuje za snahu KSČM zviditelňovat se za každou cenu. Podle Filipa by měl Herman odstoupit pro "trvalé porušování ústavního slibu ministra".

"Komunisté ztrácejí podporu veřejnosti, tak se snaží zviditelňovat za každou cenu," sdělil Herman s poukazem na neúspěch KSČM v senátních volbách a ztrátu v souběžných krajských volbách. 

Ministr tak reagoval na Filipovo tvrzení, že chtěl "podvodným způsobem vyznamenat svého příbuzného za věznění v koncentračním táboře nacistů, jejichž dědicům podlézá a ještě u toho tak nehorázně lže". 

Čtěte také: Na alternativní oslavy 28. října dorazily tisíce lidí. Měl jsem štěstí, že jsem nedostal medaili, řekl Brady

Předseda KSČM tím narážel na Hermanovo vystoupení na sjezdu sudetoněmeckého krajanského sdružení a na aféru kolem neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu, který jako jediný z rodiny přežil holokaust a po převzetí moci komunisty v někdejším Československu emigroval do Kanady. 

Podle Filipa pro udělení státního vyznamenání cizímu státnímu příslušníkovi musí být oslovena ambasáda příslušné země, což se prý v Bradyho případě nestalo. 

Vyznamenání pro Bradyho 

Osmaosmdesátiletý Brady, rodák z Nového Města na Moravě, prošel během druhé světové války koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně. Na rozdíl od zbytku své rodiny přežil a po odchodu do Kanady v roce 1949 pomáhal dalším emigrantům a přednášel o hrůzách holokaustu. 

Čtěte také: Účast na Staroměstském náměstí? Až dvacet tisíc, odhadují lidé na sociálních sítích

Nositel kanadských, britských i německých ocenění tento týden v Česku obdržel řadu jiných medailí, mimo jiné od premiéra nebo Poslanecké sněmovny. 

Aféru kolem Bradyho vyznamenání odstartovalo vyjádření Hermana, podle nějž mu prezident Miloš Zeman pohrozil, že jeho příbuzného Bradyho vyškrtne ze seznamu oceněných, jestliže se ministr sejde s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou při jeho nedávné návštěvě ČR. Herman Zemanovi nevyhověl, Bradyho jméno se na seznamu oceněných neobjevilo. Hrad souvislost popírá. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace