Zprávy → Domácí1. prosince  2016 v 12:17  

Premiér i ministr vnitra podporují růst platů u policie. Večer budou o navýšení jednat s odboráři

Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec (archivní foto) - Foto: Martin Svozílek

Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec (archivní foto)Foto: Martin Svozílek

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podporují další růst platů u policie a hasičů. Ministerstvo vnitra připravuje novelu služebního zákona, která má zlepšit podmínky pro práci u bezpečnostních sborů. Premiér a ministr vnitra to řekli ve čtvrtek novinářům. O zvyšování platů budou večer mluvit s odboráři, kteří chtějí předsedovi vlády předat petici s více než 20 tisíci podpisy.

Sobotka zdůraznil, že se od nástupu jeho vlády zvyšují platy u bezpečnostních sborů pravidelně. Zkritizoval v této souvislosti předchozí vládu Petra Nečase (ODS), která platy snížila o deset procent. 

„Myslím si, že to je důležitá změna proti minulosti," uvedl Sobotka. Naposledy schválila vláda růst platů od letošního listopadu o čtyři procenta.  

Premiér zdůraznil, že prosazuje růst platů ve veřejné sféře, a to zejména u klíčových služeb, které potřebuje stát zajistit. „Bezpečnost určitě mezi klíčové služby patří," řekl Sobotka. Od dnešního jednání s odbory očekává, že ministerstvo vnitra navrhne varianty, jak situaci řešit. 

Vnitro podle Chovance připravuje sérii opatření. Změny se podle ministra nedotknou stávajících výsluh. „Na výsluhy nesáhneme. Výsluhy tady byly, jsou a mají své zdůvodnění," prohlásil Chovanec. 

Jasné bonusy při nástupu 

Chovanec zatím nechtěl změny více popisovat, protože s nimi nejprve chce seznámit odbory. Uvedl pouze, že by při nástupu do služby měli mít policisté či hasiči zajištěny jasné bonusy. Nedávno Chovanec uvedl, že v zahraničí například fungují příspěvky na bydlení, které by bylo třeba zavést i v Česku. 

Odbory chtějí jednat o zvýšení platů na příští rok o více než navrhovaných pět procent. Požadují také zajištění sociálních potřeb spojených s dojížděním, ubytováním a stravováním nebo lepší podmínky pro přijímání nových příslušníků. 

Chovanec ve čtvrtek zároveň řekl, že si problém uvědomuje. V některých krajích podle něj policisté odcházejí za prací do zahraničí po roce či dvou, které stráví ve službě. 

„Zatím to jsou jednotky odchodů. Není to, že by to destabilizovalo situaci. Je to nepříjemné a my to potřebujeme změnit," řekl Chovanec. Uvedl také, že je nepřijatelné, aby byl nástupní plat u bezpečnostních sborů 17 či 18 tisíc korun, když například na pozici skladníka bývá kolem 25 tisíc korun. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace