Zprávy → Domácí11. listopadu  2016 v 15:13  

Premiér Sobotka představil vedení ČSSD změny ve vládě. Čekají ho schůzky s jednotlivými ministry

Premiér Bohuslav Sobotka (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Premiér Bohuslav Sobotka (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek oznámil grémiu strany, jak budou vypadat změny ve vládě. Mluvil už o nich také s prezidentem Milošem Zemanem. Příští týden se pak chce Sobotka sejít s jednotlivými členy svého kabinetu. V pondělí začne u ministra dopravy Dana Ťoka za hnutí ANO, na úterý naplánoval jednání se stranickými kolegy, ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a ministrem průmyslu Janem Mládkem. Podle informací Radiožurnálu nastane změna na postu ministra zdravotnictví - stane se jím Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.

Premiér Bohuslav Sobotka představil vedení ČSSD změny ve vládě. Poté telefonoval s prezidentem Milošem Zemanem, kterého podle České televize o výměně ministrů informoval. Po odpoledním jednání předsednictva ČSSD pak v 15.30 vystoupí premiér s prohlášením. 

Sobotka v pátek upřesnil, že chce složení kabinetu obměnit do začátku prosince. „Předpokládám, že ty změny by měly být provedeny v horizontu měsíce. To znamená, ne že se rozhodnu do začátku prosince, ale byl bych rád, kdyby ty změny byly provedeny do začátku prosince," řekl Sobotka. 

Čtěte také: Sobotka chce složení kabinetu obměnit do začátku prosince. Změna se bude týkat hlavně ČSSD

Premiér také už dříve potvrdil, že změny se mají týkat především jeho strany. V případě KDU-ČSL a hnutí ANO hodlá dodržet dohodu, že případné výměny jejich ministrů musí být dohodnuty s těmito stranami. ANO a KDU-ČSL dosud jakékoli výměny svých ministrů odmítaly. 

Záměr obměnit vládu oznámil Sobotka minulý týden v pátek v dopise svým straníkům. Někteří ministři jsou podle něj unaveni, a proto potřebují vystřídat. Později před novináři řekl, že výsledek v nedávných volbách není uspokojivý a sociální demokracie musí začít se sebou něco dělat. 

„Není možné se tvářit, že se nic nestalo, jenom prostě zatáhnout rolety a okýnka a tvářit se, že ten vlak jede dál bez jakýchkoli problémů. Takže ty změny ve vládě jsou nezbytné jako signál toho, že nám záleží na názorech voličů," poznamenal Sobotka. 

Čtěte také: Mé odvolání chtějí pučisté z Lán a pražská mafie, tvrdí Dienstbier. Opřel se do Tejce i Zimoly

Nejčastěji se spekuluje, že by z vlády měli odejít ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministryně práce Michaela Marksová a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (všichni ČSSD). Jako o jejich případných nástupcích se mluví například o poslancích sociální demokracie Janu Chvojkovi nebo Romanu Sklenákovi. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace