Zprávy → Domácí22. listopadu  2016 v 11:46  

Prezident Zeman udělil další dvě milosti. Jednu na žádost papeže Františka

Prezident Miloš Zeman - Foto: Khalil Baalbaki

Prezident Miloš ZemanFoto: Khalil Baalbaki

Prezident republiky Miloš Zeman udělil milost dvěma vězenkyním. Jednu z nich omilostnil na žádost papeže. Jde o matku starající se ve vězení o dítě. Trest dostala za zpronevěru, informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček na pravidelné tiskové konferenci.

Papež požádal o prezidenta o udělení milosti ke konci Svatého roku milosrdenství. „Papež František se na prezidenta republiky s žádostí prokázat tento akt v nedávné době obrátil osobním dopisem. Bylo zcela na rozhodnutí prezidenta republiky, jakou formu aktu milosrdenství a laskavosti zvolí,“ uvedl Ovčáček. Milost žena dostala k 20. listopadu, kdy byl Svatý rok ukončen. 

Jde o mladou ženu, která se stará ve vězení o malé dítě, které by po dosažení tří let muselo být matce odebráno. Žena nesplňuje podmínku, kterou prezident stanovil pro omilostnění. Není totiž dlouhodobě nemocná. Přesto udělal Zeman výjimku. 

Čtěte také: Prezident udělil třetí milost. Muži, který kvůli poškození mozku nechápe smysl trestního stíhání

„Pan prezident udělil milost ženě, která vykonává trest odnětí svobody i se svým malým dítětem, o které se ve vězení vzorně stará a které by po dosažení maximálního věku, do kterého mohou děti být s matkou ve výkonu trestu, muselo být od matky odděleno. Pan prezident omilostněné, která je prvotrestaná a významnou část trestu už vykonala, prominul zbytek trestu odnětí svobody uloženého za zpronevěru,“ řekl na tiskové konferenci mluvčí Ovčáček. 

Milosti předložil ministr spravedlnosti Pelikán 

Druhá žena je dlouhodobě psychicky nemocná a kvůli tomu jí už byl několikrát přerušen trest. Stejně jako v případě první ženy je ve vězení poprvé. Soud ji potrestal za podvod, zpronevěru a trestnou činnost spojenou s konkurzem. Téměř polovinu trestu už odsouzená vykonala, je vyššího věku a vzhledem ke kladnému hodnocení byla přeřazena do vězení s mírnějším režimem. 

Obě milosti předložil prezidentovi ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministerstvo ročně obdrží asi 600 žádostí o milost od odsouzených nebo jejich blízkých. Drtivou většinu ale musí zamítnout, protože nesplňuje přísné podmínky, které Zeman stanovil. 

Jedná se o čtvrtou a pátou milost, kterou prezident Zeman udělil. Ve všech třech předchozích případech se jednalo o dlouhodobě nemocné. Poslední milost udělil na konci září. 

Nejvíce prezidentských milostí využíval Václav Havel, který omilostnil 1247 pachatelů a dalších 601 jako federální prezident. Václav Klaus udělil milost ve 412 případech. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace