Zprávy → Domácí19. října  2016 v 15:05  

Prohlášení o Číně připravil Zaorálek. Plně odpovídá pozici vlády, řekl Sobotka

Prohlášení ke vztahům s Čínou připravil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD

Prohlášení ke vztahům s Čínou připravil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD

Úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů o vztazích s Čínou plně odpovídá pozici vlády, řekl ve středu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Ústavní činitelé mají podle něj právo vyjadřovat se k zahraniční politice, za kterou zodpovídají, stejně jako má každý právo scházet se, s kým uzná za vhodné. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ze stejné strany prohlášení pouze opakuje principy strategického partnerství Česka s Čínou.

„Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné. Stejně tak mají i ústavní činitelé právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK Sobotka. 

Toto právo jsem využil a připojil svůj podpis k prohlášení, které připravil ministr zahraničí a které odpovídá pozici vlády, dodal. 

Čtěte také: ANKETA: 'Akt řiťolezectví','fiktivní ekonomické zájmy' i 'adekvátní reakce', myslí si poslanci o sporu kolem dalajlamy

Dokument zveřejněný v úterý po schůzkách některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou připravilo ministerstvo zahraničí, potvrdil Zaorálek. U zahraničněpolitických témat je to obvyklé, dodal. 

Důležité jsou podpisy nejvyšších ústavních činitelů pod tímto prohlášením, které tyto principy strategického partnerství stvrdily, zdůraznil Zaorálek. 

Herman: Český národ ví, co je rovná páteř 

Prohlášení, které podepsali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD a předseda vlády Bohuslav Sobotka ze stejné strany, vyvolalo kritiku především u pravicové opozice. 

Ústavní činitelé prohlášením reagovali na úterní setkání některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Trvali v něm na tom, že takové schůzky by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka k Číně. Vztahy zemí označili za přínosné a užitečné. 

Padesát zákonodárců se ve středu setkalo s dalajlamou na půdě Senátu, podobně jako v úterý například ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL či jeho stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek. 

Čtěte také: Reakce na Zemana a Sobotku: zákonodárci se sešli v Senátu s dalajlamou, VŠ vyvěsily tibetskou vlajku

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil středeční setkání za dobrou odpověď na prohlášení ústavních činitelů. Proti němu se postavily ve středu také některé vysoké školy, které vyvěsily tibetskou vlajku. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek řekl, že se prohlášení blíží způsobu, jakým vystupovala protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě. 

Herman ve středu řekl, že ho podpora těší. „Vidím na ní, že český národ ví, co je rovná páteř. Jestli jsem tomu pomohl, tak jsem za to vděčný ve vší pokoře," řekl novinářům při návštěvě v Norimberku. „Jestli to pomůže i druhým lidem formulovat své postoje, tak mě to opravdu těší a vidím v tom smysl té své služby (pro stát)," dodal. 

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír dalajlamu označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě. 

Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky

Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky, chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. 

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.
Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace