Zprávy → Domácí1. listopadu  2016 v 18:26  

Ruská ambasáda má prý kauzu hackera vězněného v Praze pod kontrolou. Žádá o jeho vydání

Ruská ambasáda trvá na vydání Jevgenije Nikulina do Ruska. Kauzu má prý pod úplnou kontrolou (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Ruská ambasáda trvá na vydání Jevgenije Nikulina do Ruska. Kauzu má prý pod úplnou kontrolou (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Ruští diplomaté mají „pod úplnou kontrolou" kauzu údajného hackera Jevgenije Nikulina, který byl v Praze zadržen počátkem října. V úterý to oznámila v prohlášení ruská ambasáda v Praze. Zástupci velvyslanectví ho podle zprávy agentury TASS před týdnem navštívili v pankrácké věznici. Trvají na jeho převozu do Ruska a doufají v nestranné posouzení případu ze strany pražských úřadů.

Nikulina zadržela 5. října česká policie ve spolupráci s americkou FBI. Je údajně zodpovědný za masivní útok na profesní sociální síť Linkedin z roku 2012 a na servery firem Dropbox a Formspring. Před dvěma týdny obvinila Rusa velká porota kalifornského federálního soudu z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. 

Nikulin je nyní ve vazbě, jeho vydání do USA posoudí pražský městský soud. Pokud ho pravomocně povolí, rozhodne ministr spravedlnosti. 

„Věc zadržení ruského občana Jevgenije Nikulina v Česku na žádost americké strany máme pod úplnou kontrolou," citoval TASS z prohlášení ruského velvyslanectví. 

Návštěva na Pankráci 

Pracovníci konzulárního oddělení ruského velvyslanectví Nikulina navštívili 26. října v pankrácké věznici. Se zadrženým a jeho advokáty prý posoudili „některé otázky týkající se jeho věci a rovněž stav jeho zdraví a podmínky věznění,“ uvedlo velvyslanectví. 

„Situace kolem Jevgenije Nikulina potvrzuje linii Washingtonu, který uspořádal hon na ruské občany po celém světě a vnucuje svou jurisdikci cizím státům," komentovalo ruské velvyslanectví Nikulinovu kauzu. 

„Trváme na vydání Jevgenije Nikulina do Ruska. Ruská strana počítá s tím, že Praha přijme všemožná opatření pro nestranné urovnání (této) otázky," konstatovala ambasáda. 

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nedávno uvedla, že Rusko udělá všechno pro to, aby zabránilo vydání údajného hackera z Česka do Spojených států. 

V minulosti Moskva ostře protestovala proti zadržování svých občanů v cizině a jejich vydávání americké justici, které označovala za organizovaný únos. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace