Zprávy → Domácí26. října  2016 v 13:56  

Rychetský zkritizoval Hrad. Neomalenost, napsal kvůli neudělení vyznamenání Bradymu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zkritizoval postup Hradu při návštěvě dalajlamy - Foto: Tomáš Adamec

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zkritizoval postup Hradu při návštěvě dalajlamyFoto: Tomáš Adamec

Předseda Ústavního soudu v oficiálním prohlášení označil postup prezidentské kanceláře v souvislosti s návštěvou dalajlamy za neomalený. Zkritizoval ale i ty, kteří se ceremoniálu na Pražském hradě nechtějí zúčastnit.

„Význam (28. října) nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením, případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje,“ prohlásil ve středu Pavel Rychetský. 

Předseda Ústavního soudu se tak prostřednictvím stanoviska na webových stránkách soudu vyjádřil ke sporu kolem státního vyznamenání pro Jiřiho Bradyho. 

Čtěte také: Zeman také vynechal státní svátek, kvůli Havlové. Nešlo o neúctu, šlo o zdvořilost, tvrdí Ovčáček

Vyjádření vrcholných ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlamy označil za nešťastné a nevhodné. Prezident, šéfové obou komor Parlamentu a premiér vydali po návštěvě dalajlamy společné prohlášení, ve kterém ujistili Čínu o tom, že nadále respektují její územní celistvost. Jiří Brady by podle Rychetského zároveň měl 28. října dostat vysoké státní vyznamenání. 

Rychetský zkritizoval i politiky a další osobnosti, které se udělování vyznamenání odmítají účastnit. „Odmítnutí účasti na oficiálních oslavách tohoto státního svátku však považuji za projev neúcty k jeho významu,“ uvedl. On sám se předávání vyznamenání na Pražském hradě zúčastní. 

Na Hrad se chystá i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Stejně jako Rychetský, i on by přivítal ocenění pro Bradyho. "Svou účastí 28. října na Pražském hradě chci důstojně oslavit vzpomínku na počátky budování naší demokracie a obnovení svrchovanosti českého národa. Zároveň považuji za nedůstojné znevažovat oslavy takto významného svátku prosazováním vlastních politických zájmů," uvedl Šámal. 

Doslovné prohlášení předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k účasti na oslavách Dne vzniku samostatného československého státu

Státní svátek 28. říjen je nejvýznamnějším svátkem našeho státu spojený nejen s obnovením státní svrchovanosti českého národa, ale i s odstartováním procesu budování moderního demokratického právního státu v srdci Evropy. Význam tohoto svátku nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje. Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého Dalajlámy v naší zemi. Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů. Atˇ již byly důvody a okolnosti jakékoli, pan Jiří Brady by měl být v tento den oceněn vysokým státním vyznamenáním, i kdyby bylo třeba přidat na pódium Vladislavského sálu jednu židli navíc. Odmítnutí účasti na oficiálních oslavách tohoto státního svátku však považuji za projev neúcty k jeho významu a nepochopení skutečnosti, že výběr účastníků není výsledkem cíleného či libovolného výběru pozvaných ze strany hostitelů, ale přirozeným zobrazením reprezentace všech ústavních orgánů, orgánů územní samosprávy, akademické obce i představitelů ostatních občanských a konfesních skupin obyvatelstva. Pro ty je účast nejen věcí cti, ale i odpovědnosti. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace