Zprávy → Domácí24. listopadu  2016 v 19:10  

Samozvaný konzulát doněckých separatistů odmítl změnit název. Z centra Ostravy se ale přestěhoval

Předsedkyně Zastupitelského centra DNR Nela Lisková (archivní foto) - Foto: Michal Polášek

Předsedkyně Zastupitelského centra DNR Nela Lisková (archivní foto)Foto: Michal Polášek

Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky se odmítá přejmenovat. V září otevřelo své sídlo v Ostravě a vyvolalo tím ostrou kritiku ministerstva zahraničí. Česká diplomacie požaduje zrušení samozvaného zastupitelského centra. Samostatnost Doněcké lidové republiky vyhlásili v roce 2014 separatisté ve východní části Ukrajiny. Republiku zatím žádný stát neuznal.

Samozvaný konzulát v září začínal ve světlezelené historické budově v centru Ostravy. Vlajka doněckých separatistů už ale na budově nevisí. 

Neoficiální zastoupení Doněcké lidové republiky ale nezaniklo, jen se přestěhovalo do staršího obchodního centra v Ostravě-Zábřehu. Najít ho je velmi složité, místo není označené žádnou cedulí ani vlajkou. Kancelář sice po čase nacházíme, na klepání a zvonění nicméně nikdo nereaguje, přestože má mít firma otevřeno. 

 

Samozvaný konzulát doněckých separatistů odmítl změnit název. Z Ostravy se přestěhoval jinam. Natáčel Michal Polášek

Vložit na svůj web

Zakladatelka centra Nela Lisková do telefonu říká, že je v Doněcku. Její spolek provozující kancelář Doněcké lidové republiky už odmítl přejmenování, ke kterému ho vyzval ostravský rejstříkový soud. 

„Nevidím důvod, proč mě k tomu ministerstvo zahraničních věcí vyzývá. Veškerá dokumentace, která se předkládala při zakládání spolku Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, byla legitimní a byla v pořádku. Soud tam neshledal žádné pochybení,“ vysvětluje Lisková. 

Resort zahraničí tvrdí, že centrum nemá oficiální statut, protože Česko samozvanou Doněckou lidovou republiku neuznává.  

Čtěte také: Spolek zřídil v Ostravě zastoupení Doněcké lidové republiky. Stát ho chce zrušit

„Žádali jsme soud, aby vybídl spolek k ukončení činnosti. Dle informací, které v tuto chvíli prověřujeme, se tak děje. Ale pokud by se potvrdilo, že tomu tak není, budeme chtít po soudu, aby přikročil ke zrušení spolku,“ sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. 

Ostravský rejstříkový soud se zatím zabývá jinou záležitostí. Spolek totiž přestěhoval nejen kancelář, ale mění i adresu sídla. „Následně bude věc předložena soudci, který posoudí, zda podá podnět k zahájení řízení o zrušení spolku, či nikoliv,“ vysvětluje mluvčí krajského soudu Lucie Olšarová. 

Zakladatelka centra Lisková dodává, že spolek se bude snahám o zrušení s pomocí právníků bránit. 

Otevření údajného zastoupení doněckých separatistů v Ostravě - Foto: Michal Polášek

Autor:  Michal Polášek

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace