Zprávy → Domácí2. prosince  2016 v 12:38  

Sněmovna chce národní parky víc otevřít turistům, schválila nová pravidla

Národní parky se více otevřou šetrné turistice - Foto: Anna Kottová

Národní parky se více otevřou šetrné turisticeFoto: Anna Kottová

Národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě zřejmě čeká změna. Nejcennější příroda v nich by se mimo jiné měla více otevřít turistům. Novelu o ochraně přírody a krajiny v pátek schválila sněmovna, nyní zamíří do Senátu.

Pro nová ustanovení hlasovalo 121 ze 167 přítomných poslanců. Proti bylo 22 poslanců hlavně z řad ODS, ale taky KSČM a ČSSD. "To jsem opravu nečekal," komentoval výsledek hlasování ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO. 

Sněmovna odmítla návrh Jana Zahradníka z ODS na vypuštění pasáže, podle níž je dlouhodobým cílem ochrany národních parků i "zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů". Podle poslance to v podstatě znamená bezzásahovost. Bez podpory zůstal i další Zahradníkův návrh, podle něhož by i v nejcennějších částech parků byly možné zásahy "za účelem ochrany, obnovy a podpory ekologické stability lesních ekosystémů", což by mohlo mířit na boj s kůrovcem. 

Čtěte také: OBRAZEM: Podívejte se, jak to vypadá v první zóně Národního parku Šumava

V dolní komoře neuspěl ani návrh Jiřího Junka (KDU-ČSL), podle kterého by přírodní zóna musela tvořit v různých časových horizontech více než polovinu rozlohy národních parků. Například u Šumavy by se tohoto stavu muselo dosáhnout do 18 let. 

Už při prvním vymezení zón by území zařazené do nejcennější části Šumavy muselo tvořit nejméně 29 procent rozlohy parku. Junek neprosadil ani to, aby nejvíce chráněné přírodní zóny nebylo do budoucna možné přeřazovat do méně cenných zón. Předloha předpokládá čtyři. 

Novela upravuje vymezení klidových zón, cesty i místa pro táboření - Foto: Jiří Čondl

Novela upravuje vymezení klidových zón, cesty i místa pro tábořeníFoto: Jiří Čondl

Prostor pro šetrnou turistiku
 

 
Novela přinese národním parkům podle ministerstva životního prostředí stabilitu i otevírání se šetrné turistice. Vymezí se například klidová území, zóny ochrany přírody, cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. 

Oproti vládnímu návrhu sněmovna posílila postavení rad národních parků. K členům patří i zástupci obcí a krajů a místních podnikatelů. Sněmovna zároveň odmítla návrh ODS na to, aby se v nejcennějších částech parků mohlo kácet, a to i za účelem ochrany lesa. 

Poslanci naopak do novely vložili úpravu, podle které by stát nesměl v národních parcích prodávat žádné pozemky. Návrhy na další omezení předkupního práva státu k pozemkům v parcích neprošly. Novelu teď posoudí Senát. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace