Zprávy → Domácí29. listopadu  2016 v 15:51  

Sněmovna schválila 'lex Babiš'. Sobotka i ČSSD lhali, zákon měl být až pro nové ministry, zlobí se Babiš

Ministr financí Andrej Babiš - Foto: Filip Jandourek

Ministr financí Andrej BabišFoto: Filip Jandourek

Firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše se už brzy nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Vyplývá to z novely o střetu zájmů, kterou dnes potvrdila sněmovna v senátní verzi. Budoucí členové vlády a mnoho dalších funkcionářů navíc nebudou moci podle předlohy provozovat některá média.

Tato restrikce zjevně míří na Babiše, jenž vlastní vydavatelství společně s rozhlasovou i televizní stanici. Podle novely nebudou moci vlastnit média i ostatní funkcionáři. Mezi ně patří i členové vlády. 

Pokud novelu přezdívanou "lex Babiš" stvrdí prezident Miloš Zeman, případně ji nechá bez podpisu, omezení by mohla být účinná někdy na přelomu letošního a příštího roku. V případě, že ji vetuje, a poslanci ji opětovně potvrdí, účinnost se o něco posune. 

Čtěte také: Hartenberg, který investuje Babišovy peníze do zdravotnictví, není investiční fond. Ministr na něj má vliv

V senátním znění je účinnost těchto ustanovení vázána na termín vydání zákona ve sbírce, nastane po 15 dnech. Novelu sněmovna potvrdila 125 hlasy ze 174 přítomných poslanců. Proti bylo celkem 42 poslanců z řad ANO a nezařazených včetně členů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. 

Sobotka i ostatní poslanci ČSSD lhali, říká Babiš 

„Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i poslanci sociální demokracie lhali, když tvrdili, že novela o střetu zájmů postihne až budoucí ministry,“ vyjádřil se k novele ministr financí Andrej Babiš. 

Pro ČTK dále uvedl, že další postup projedná s právníky. Rozhodne se o něm prý až poté, kdy zákon začne platit. 

Ministr financí zároveň ČTK v textové zprávě napsal, že poslanci, kteří předpis podpořili, schválili vědomě protiústavní zákon. "Poslanci zneužívají sněmovnu pro politický boj proti mně, místo aby přijímali zákony pro lidi, a to je nehorázné," napsal Babiš. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace