Zprávy → Domácí20. října  2016 v 13:02  

Soud Bartošovi potvrdil podmínku za protižidovský text. U Zemánka od trestu upustil

Bartoš i Zemánek u soudu odmítli obvinění z antisemitismu - Foto:  ČTK, Luboš Pavlíček

Bartoš i Zemánek u soudu odmítli obvinění z antisemitismuFoto:  ČTK, Luboš Pavlíček

Jihlavský soud ve čtvrtek rozhodl v procesu s dvěma představiteli politické strany Národní demokracie. Předseda Adam B. Bartoš a bývalý místopředseda Ladislav Zemánek byli obžalovaní z hanobení národa a podněcování k nenávisti proti židovské menšině. Předsedovi Národní demokracie Bartošovi soud za protižidovský text v Polné potvrdil podmínku. U exmístopředsedy Zemánka upustil od potrestání.

Oba politici loni vyvěsili vlastní ceduli u symbolického hrobu Anežky Hrůzové nedaleko Polné. Vraždu z roku 1899 soudobé soudy připsaly židovskému mladíkovi Leopoldu Hilksnerovi. Vyvěšený text vyzýval k "řešení židovské otázky". 

Stálo na něm: „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena." 

Před soudem stáli oba muži už v pondělí, vinu odmítli. „Rozhodně jsme nehanobili židovský národ a nevyzývali k nenávisti," uvedli shodně oba obžalovaní. Podle Zemánka je termín "židovská otázka" neutrální, používají ho i židovští představitelé a je míněn jako problematika vztahů mezi Židy a příslušníky jiných národů. 

Bartoš řekl, že na místě se chovali pietně, pouze na informační tabuli s podle nich jednostranným a zavádějícím textem umístili svůj výklad jako politickou proklamaci. Zemánek připustil, že to bylo nevhodné právě v Polné, spojené se vznikem takzvané hilsneriády.  

Soudkyně Tereza Jedličková pak případ odročila na čtvrtek. Žalobce požadoval dvouletou podmínku pro Bartoše, Zemánek podle něj mohl odejít bez trestu, což se také stalo. Bartošovi soud potvrdil podmínku. 

Autor:  Daniel Zach

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace