Zprávy → Domácí30. listopadu  2016 v 13:02  

Soud zamítl žalobu exministryně Parkanové, pokuta za zveřejnění výslechů z kauzy CASA platí

Vlasta Parkanová má zaplatit 16 tisíc - Foto: Filip Jandourek

Vlasta Parkanová má zaplatit 16 tisícFoto: Filip Jandourek

Exministryně obrany Vlasta Parkanová musí zaplatit pokutu 16 tisíc korun za zveřejnění výslechů v kauze CASA. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Zamítl tak žalobu Parkanové proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů, který jí uložil sankci za to, že v protokolech zveřejnila i celá jména svědků.

Soud potvrdil, že tak porušila právo na jejich soukromí. Podle advokáta Parkanové Tomáše Sokola ale v tomto případě utrpělo právo na svobodu slova. 

„Prakticky to znamená, že pokud bude někdo obviněn z trestného činu a bude mít k dispozici protokol o výsleších svědků, které dokazují, že je nevinen, tak ty protokoly nesmí použít,“ komentoval rozhodnutí soudu advokát Parkanové. 

„Logicky nemá smysl, abych mával protokolem bez toho, že by bylo vidět, kdo je tím důležitým svědkem, který mě očišťuje,“ dodal. 

Sokol doporučí kasační stížnost 

Sokol také řekl, že své klientce doporučí, aby proti rozsudku podala kasační stížnost. Parkanová podle advokáta zveřejnila výslechy na webu proto, aby se hájila v kauze kolem nákupu údajně předražených letounů CASA. 

Exministryně pokládá své stíhání, které začalo v roce 2012, za bezdůvodné. Před soudem ještě ale nevypovídala. Soud nedávno vrátil obžalobu k došetření a nařízení hlavního líčení se tak dále protahuje. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace