Zprávy → Domácí20. listopadu  2016 v 15:23  

Soumrak českých lékařů? Demografický hrb pošle doktory do důchodu, absolventů bude málo

Lékaři (ilustrační snímek). - Foto: Fotobanka Pixabay

Lékaři (ilustrační snímek).Foto: Fotobanka Pixabay

Českých lékařů začne za čtyři roky výrazně ubývat, protože stárnou a nenahrazuje je dost mladých nástupců. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. I kdyby se zvýšil počet studentů na lékařských fakultách, projeví se to podle něj až za pět, šest let.

"Blíží se období demografického hrbu, kdy v roce 2018, 2019, 2020 dojde k daleko významnějšímu úbytku lékařů z důvodu toho, že překročí postdůchodový věk. My jsme pracovali v analýzách s hranicí 65 a 70 let," řekl Dušek.  

Čtěte také: Zdravotníci, manažeři nebo učitelé. Tito lidé jsou nejčastěji postiženi syndromem vyhoření

V současnosti sice úbytek lékařů pokrývají absolventi, ale až se počet odcházejících do důchodu zvýší, nebudou to fakulty stačit vykrývat. Z lékařských fakult ročně přichází do českého zdravotnictví 850 lékařů. 

Pokud se už nyní mluví o nedostatku lékařů v Česku, je to podle Duška teprve začátek toho, co přijde v budoucnu. "Je pět minut po dvanácté, protože když teď navýšíme počet studentů na lékařských fakultách, tak se to projeví v systému za pět, za šest let," řekl. "Nám tady za nějakých čtyři, pět let začne nominálně výrazně ubývat kapacita českých lékařů," varoval Dušek. 

Podle Duška je nutné omladit české lékaře o deset let. V některých lékařských specializacích je průměrný věk 59 let, což podle něj není udržitelné. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace