Zprávy → Domácí16. listopadu  2016 v 20:28  

Stálo to za to, myslí si o sametové revoluci většina Čechů. Starší ale cítí nostalgii k minulému režimu

Sametová revoluce znamenala obrat k lepšímu podle většiny Čechů - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  Chmee2

Sametová revoluce znamenala obrat k lepšímu podle většiny ČechůFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Chmee2

Češi jsou se změnou společenského systému z roku 1989 většinou spokojeni, tvrdí průzkum CVVM. Že tehdy 17. listopad neznamenal obrat k lepšímu si naopak myslí 22 procent z nich. Zhoršení situace vidí třeba v nárůstu kriminality a slabší bezpečnosti.

Od 17. listopadu 1989 se podle české populace nejvíce zlepšily podmínky v možnosti studovat, pracovat a cestovat do zahraničí. Naopak největší zhoršení lidé vidí v oblasti bezpečnosti občanů a kriminality. 

Předlistopadové poměry hodnotí lépe stoupenci levice a starší generace nad 45 let. Mladší lidé dřívější poměry považují za příhodnější pouze zřídka, lépe je dnes také podle pravicově orientovaných lidí, uvedli autoři průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. 

Čtěte také: Zeman 17. listopad veřejně slavit nebude. Albertov bude letos patřit studentům

Proti výsledkům z října 2015 se jen mírně změnil počet lidí, kteří změnu poměrů hodnotí „tak půl na půl“ - vzrostl na 34 procent. Poměry před rokem 1989 častěji považují za lepší respondenti z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, zjistilo také CVVM.  

„S jistou mírou opatrnosti by se dal tento fakt vztáhnout k vysoké nezaměstnaností (v poměru k ostatním krajům České republiky), která obyvatele těchto oblastí trápí," tvrdí autoři výzkumu. 

Čtěte také: Pamětní deska k 17. listopadu na Národní třídě zmizí z podloubí. Je u ní nebezpečno, tvrdí majitel

Hodnocení toho, zda změny z roku 1989 stály za to, se od loňska téměř nezměnilo a je takřka konstantní v posledních třech letech. V delším časovém srovnání ale pozitivních hlasů přibývá. Oproti prvnímu podobnému průzkumu v roce 1999 se o 11 procentních bodů na nynějších 66 procent zvýšil počet lidí, kteří změnu společenského systému považují za přínosnou. 

Naopak podíl opačně smýšlejících lidí klesl za stejné období o deset procentních bodů na letošních 22 procent. Starší lidé cítí nostalgii k předlistopadovým podmínkám podstatně častěji než lidé ve věku 44 let a mladší, uvádí CVVM. 

V průzkumu se tazatelé letos mezi 10. a 17. říjnem ptali 982 lidí ve věku od 15 let. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace